Dieta bogata w sól ma nieoczekiwany wpływ na mózg.

Powszechnie wiadomo, że zbyt wiele soli źle wpływa na zdrowie. Przede wszystkim podnosi ciśnienie, przez co znacznie osłabia serce. Ale naukowcy

Dieta bogata w sól ma nieoczekiwany wpływ na mózg.
Źródło zdjęć: © iStock.com
Arkadiusz Stando

Według wyników badań opublikowanych w Nature, nie ma dobrych wieści dla lubiących przyprawy. "Mózg jest głównym celem szkodliwych skutków działania soli" - mówi raport. Naukowcy udowodnili to na grupie myszy, którą karmili od 8 do 16 razy większą ilością soli, od porównywalnie wysokiej dla człowieka.

U myszy karmionych produktami zawierającymi dużą ilość soli dało się zauważyć spadek aktywności mózgowej. Doszło też do upośledzenia funkcji poznawczych. Po długotrwałym karmieniu myszy taką dietą, zwierzęta zatraciły swoje długo wypracowywane umiejętności rozpracowywania labiryntów. Po pewnym czasie przestały nawet reagować na bodźce przesyłane przez ich wąsy.

Zmiana pojawiała się nawet, gdy wysoka ilość soli w organizmie nie podnosiła ciśnienia. To sugeruje, że działo się coś innego. Doprowadzało to do zmniejszenia przepływu krwi w komorze mózgowej i hipokampie. Są to dwa bardzo ważne obszary mózgu związane z pamięcią i uczeniem się

U myszy stwierdzono demencję zaledwie po trzech miesiącach diety solnej. Myszy z natury są bardzo ciekawskie i lubią poznawać nowe rzeczy. Po pewnym czasie stosowania diety, przestały zupełnie interesować się obcymi im obiektami.

Naukowcy byli całkowicie zszokowani wynikami eksperymentu. Jeszcze dziwniejszy był dla nich brak nadciśnienia tętniczego u zwierząt. Dalsze badania na ten temat wykazały, że układ odpornościowy dawał odpowiedź na nadmiar soli w organizmie. Jelito cienkie wytwarzało zwiększoną ilość interleukiny 17, substancji, która wpływa na naczynia krwionośne mózgu.

Badań na ludziach nie będzie, ponieważ to zbyt niebezpieczne. Warto jednak wziąć powyższe wyniki pod uwagę i nie przekraczać dozwolonej dawki soli dla organizmu. To około jednej łyżeczki soli dziennie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (146)