DesignEuropa Awards w Warszawie. Polacy w finale, ale bez nagród
Dwie polskie firmy, Fibaro i Braster SA, znalazły się w finale prestiżowego konkursu DesignEuropa Awards. Konkurs nagradza przełomowe osiągnięcie w dziedzinie wzorów i patentów. Tegoroczna gala finałowa odbyła się w Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie.
System do samodzielnej kontroli piersi w domu firmy Braster oraz inteligentny wideodomofon firmy FIBARO zostały zakwalifikowane do finału konkursu DesignEuropa Awards organizowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Polacy nie odebrali jednak nagród w swoich kategoriach.
Inteligentny wideodomofon od Fibaro
Air.Go 2.0, automatyczny system nadawania bagażu, zaprojektowany przez firmę Marcus Pedersen ApS zdobył nagrodę w kategorii dla małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw. Z kolei w kategorii przemysł nagrodę zdobyło zrobotyzowane ramię C ARTIS pheno firmy Siemens Healthcare GmbH.
System do samodzielnego badanie piersi Braster
Air.Go 2.0 to w pełni automatyczne, samoobsługowe rozwiązanie do nadawania bagażu, które umożliwia lotniskom zmniejszanie kolejek przy odprawie biletowo-bagażowej. Jury konkursu wyróżniło ten projekt jako „zaspokajający potrzeby użytkownika i rozwiązujący problemy” oraz podkreśliło, w jaki sposób urządzenie łączy się ze swoim otoczeniem z korzyścią dla użytkownika końcowego.
C ARTIS pheno to robot medyczny, który pomaga lekarzom podczas operacji Jury doceniło spójność myśli projektowej tego produktu, a także ogólną strukturę i kompozycję, dostrzegając zorientowanie na potrzeby pacjenta. Wzór przemysłowy ARTIS pheno pozwala personelowi medycznemu wykonywać zabiegi z zachowaniem optymalnego dostępu do pacjenta, a także chronić przed zakażeniami zwiększając bezpieczeństwo pacjenta.
Na warszawskiej gali wręczone zostało jeszcze jedno wyróżnienie. Otrzymał je niemiecki projektant przemysłowy Hartmut Esslinger. Prawdopodobnie najbardziej znany ze stworzenia w latach 80. języka designu dla marki Apple znanego jako „Snow White”, Hartmut Esslinger rozpoczął swoją karierę w Niemczech, projektując produkty m.in. dla firm Wega i Sony. W 1969 r. Esslinger założył studio projektowe o nazwie frog, które obecnie jest globalną firmą działającą w 11 krajach. Esslinger współpracował również z wieloma międzynarodowymi klientami, w tym z firmami takimi jak: Disney, Siemens, Lufthansa i Louis Vuitton. Po odejściu z firmy frog na emeryturę w 2006 r. Esslinger poświęcił swój czas na pisanie i nauczanie (obecnie pracuje na uniwersytecie w Szanghaju).
Celem konkursu DesignEuropa Awards, organizowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) we współpracy z Urzędem Patentowym RP (UPRP), jest uhonorowanie doskonałości we wzornictwie i zarządzaniu wzorami wśród właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW), niezależnie od tego, czy są oni prywatnymi właścicielami praw, małymi firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Zarejestrowany wzór wspólnotowy (ZWW) jest jednolitym prawem własności intelektualnej, ważnym we wszystkich 28 państwach członkowskich UE i zarządzanym przez EUIPO.