Delfiny rodzą się z wąsami. Dają im one niezwykłą umiejętność

Naukowcy odkryli, że delfiny mają specjalny dodatkowy zmysł. Są w stanie wykrywać pole elektryczne. Umożliwiają im to wąsy, z którymi się rodzą, a dokładniej miejsca, w których te wąsy występowały.

Delfin butlonosy
Delfin butlonosy
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Gobierno CDMX
oprac. KLT

05.12.2023 | aktual.: 05.12.2023 09:42

Delfiny butlonose rodzą się z dwoma rzędami wąsów, które są podobne do tych, które mają foki. Jednak wkrótce po urodzeniu te wąsy znikają, pozostawiając po sobie tylko charakterystyczne zagłębienia. Naukowcy z Uniwersytetu w Rostocku donoszą, że te zagłębienia mogą pełnić kluczową rolę w życiu delfinów, ponieważ najprawdopodobniej umożliwiają im wyczuwanie słabych pól elektrycznych.

Badacze zauważyli, że te zagłębienia przypominają struktury, które u rekinów odpowiadają za zdolność do wyczuwania pól elektrycznych. Następnie, w ramach serii eksperymentów, naukowcy zauważyli, że delfiny faktycznie mają zdolność do odczuwania pól elektrycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów z dwoma delfinami butlonosymi o imionach Donna i Dolly. Wytrenowali je tak, aby utrzymywały się nieruchomo przy zanurzonym metalowym pręcie i odpływały w ciągu 5 sekund od włączenia pola elektrycznego generowanego przez elektrody umieszczone tuż obok ich pysków. Badacze przeprowadzali ten test z coraz mniejszym natężeniem pola, od 500 do 2 µV/cm. Na najsilniejsze pole oba delfiny reagowały tak samo, dopiero przy słabszym natężeniu pojawiły się różnice – Donna była w stanie wykryć pole o natężeniu 2,4 µV/cm, a Dolly – 5,5 µV/cm.

Jednak, jak podkreślają naukowcy, pola produkowane przez żywe organizmy nie są statyczne. Na przykład pole produkowane przez poruszające się skrzela ryby będą ulegały regularnym fluktuacjom.

Aby sprawdzić reakcje delfinów na takie zmienne pole, badacze wytworzyli pole pulsujące – w zakresie od 1,5 do 25 razy na sekundę, jednocześnie stopniowo zmniejszając jego siłę. Oba delfiny były w stanie wykryć zmienne pole, choć nie były na nie tak wrażliwe, jak na pole statyczne. Dolly najdłuższe fale wykrywała przy natężeniu niecałych 30 µV/cm, a Donna – 11,7 2 µV/cm.

Delfiny wykrywają pole elektryczne

Co to oznacza dla delfinów? Zdaniem naukowców, zdolność do wyczuwania słabych pól elektrycznych pozwala delfinom na lokalizację ryb ukrytych pod piaskiem na dnie oceanu, do głębokości kilku centymetrów. Dla porównania, rekiny, które są doskonałe w reagowaniu na pola elektryczne, są w stanie wyczuć ryby ukryte w piasku nawet na głębokości 70 cm.

Jednak zdolność do wyczuwania pól elektrycznych może mieć jeszcze jedno zastosowanie. "Może to tłumaczyć zdolność zębowców (do których należą delfiny) do orientowania się względem pola magnetycznego Ziemi" - mówi prof. Dehnhardt.

Na przykład, delfiny płynące z prędkością 10 m/s mogą, w oddziaływaniu z polem magnetycznym Ziemi, wytwarzać słabe, ale wykrywalne pole elektryczne – obliczyli badacze. Jeśli płyną szybciej, pole staje się odpowiednio silniejsze.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)