Trwa ładowanie...
d2bbzqv

Zmienili dwutlenek węgla i wodę w paliwo. Przełomowe odkrycie

Zespół naukowców z Laboratorium Argonne w Stanach Zjednoczonych odkrył elektrokatalizator, który zmienia wodę i dwutlenek węgla w tanie i wydajne paliwo - etanol
Share
Benzyna może zawierać do 10 proc. bioetanolu
Benzyna może zawierać do 10 proc. bioetanoluŹródło: WP, Fot: Michał Zieliński
d2bbzqv

Etanol, oprócz napojów alkoholowych, jest kluczowym elementem w przemyśle, a także w produkcji paliw. Jest też wykorzystywany w produkcji benzyny. W Unii Europejskiej tradycyjne benzyny silnikowe mogą zawierać do 10 proc. etanolu, co ma pomagać ograniczyć ilość zanieczyszczeń produkowanych przez samochody. To jednak nie wszytko, bo istnieją silniki przystosowane do pracowania na praktycznie czystym etanolu. Są one popularne w Brazylii, gdzie na stacjach benzynowych można tankować paliwo o 85-procentowej zawartości etanolu.

Odkrycie amerykańskich naukowców z Argonne National Laboratory nie tylko umożliwi tańszą produkcję etanolu, ale też ograniczenie dwutlenku węgla w samym procesie produkcji alkoholu.

d2bbzqv

- Wykorzystanie naszego katalizatora przyczyniłby się do powstania procesu, w którym można by ponownie wykorzystać dwutlenek węgla - mówił szef zespołu naukowego Di-Jia Liu.

Irańska ropa u wybrzeży Wenezueli

W procesie można by wykorzystywać dwutlenek węgla produkowany w innych segmentach przemysłu. np. w przez fabryki i elektrownie.

d2bbzqv

Elektrokatalizator składa się z rozproszonych atomów miedzi na pyle węglowym. W wyniku reakcji elektrochemicznej katalizator rozbija molekuły wody i dwutlenku węgla i następnie "składa je" w molekuły etanolu pod wpływem zewnętrznego pola elektrycznego. Proces cechuje wysoka, 90-procentowa wydajność.

Kolejnym atutem procesu jest jego niskie zapotrzebowanie na energię i możliwość przeprowadzenia w warunkach bardzo łatwych do uzyskania, nie jest wymagana wysoka temperatura ani wysokie ciśnienie. Proces też można łatwo zapoczątkować i zatrzymać, więc może być przeprowadzany z wykorzystanie energii odnawialnej ze słońca i wiatru poza szczytami zapotrzebowania.

Zespół pod wodzą dr Liu planuje kontynuować prace nad swoim odkryciem. Mają zamiar stworzyć więcej katalizatorów, które będą mogły być wykorzystane w przemyśle do ograniczenia CO2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bbzqv

Podziel się opinią

Share
d2bbzqv
d2bbzqv
Więcej tematów