DARPA chce zbudować nuklearną rakietę dla misji na Księżyc

DARPA chce zbudować nuklearną rakietę dla misji na Księżyc02.10.2020 18:16
Impresja artysty na temat takiety NTP
Impresja artysty na temat takiety NTP

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) złożyła zamówienie o wartości 14 milionów dolarów firmie Gryphon Technologies z Waszyngtonu. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie programu, którego głównym celem jest wykonanie jądrowego napędu termicznego (NTP), które napędza rakiety latające między Ziemią i Księżycem. 

Systemy NTP wykorzystują reaktory rozszczepiające do podgrzewania paliw napędowych, takich jak wodór, do ekstremalnych temperatur, a następnie wyrzucają gaz przez dysze w celu wytworzenia ciągu. 

NASA także zainteresowana

Jak informuje DARPA, technologia ta szczyci się stosunkiem ciągu do masy około 10 tys. razy większym niż w elektrycznych systemach napędowych oraz specyficznym impulsem, czyli wydajnością paliwa, dwa do pięciu razy większą niż w tradycyjnych rakietach chemicznych.

Zmierzyli ilość materii we Wszechświecie. Pomiary są zaskakująco niskie

DARPA nie jest osamotniona w pokładaniu nadziei w systemach NTP. Administrator NASA Jim Bridenstine pochwalił potencjał tej technologii w zakresie eksploracji Marsa, zauważając na przykład, że statki kosmiczne napędzane przez NTP mogą dotrzeć do astronautów na Czerwoną Planetę w ciągu zaledwie trzech do czterech miesięcy – około połowy czasu potrzebnego, którego potrzebują tradycyjne rakiety chemiczne.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)