DARPA chce zbudować nuklearną rakietę dla misji na Księżyc

DARPA chce zbudować nuklearną rakietę dla misji na Księżyc

Impresja artysty na temat takiety NTP
Impresja artysty na temat takiety NTP
02.10.2020 18:16, aktualizacja: 01.03.2022 14:04

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) złożyła zamówienie o wartości 14 milionów dolarów firmie Gryphon Technologies z Waszyngtonu. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie programu, którego głównym celem jest wykonanie jądrowego napędu termicznego (NTP), które napędza rakiety latające między Ziemią i Księżycem. 

Systemy NTP wykorzystują reaktory rozszczepiające do podgrzewania paliw napędowych, takich jak wodór, do ekstremalnych temperatur, a następnie wyrzucają gaz przez dysze w celu wytworzenia ciągu. 

NASA także zainteresowana

Jak informuje DARPA, technologia ta szczyci się stosunkiem ciągu do masy około 10 tys. razy większym niż w elektrycznych systemach napędowych oraz specyficznym impulsem, czyli wydajnością paliwa, dwa do pięciu razy większą niż w tradycyjnych rakietach chemicznych.

DARPA nie jest osamotniona w pokładaniu nadziei w systemach NTP. Administrator NASA Jim Bridenstine pochwalił potencjał tej technologii w zakresie eksploracji Marsa, zauważając na przykład, że statki kosmiczne napędzane przez NTP mogą dotrzeć do astronautów na Czerwoną Planetę w ciągu zaledwie trzech do czterech miesięcy – około połowy czasu potrzebnego, którego potrzebują tradycyjne rakiety chemiczne.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)