Darmowe programy niszczą rynek i są złe
27.02.2008 17:00, aktual.: 27.02.2008 21:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć Tetris na dobre zagościł w olbrzymiej liczbie urządzeń elektronicznych na świecie, trudno uznać jego twórcę za wyrocznię w dziedzinie oprogramowania. Zwłaszcza, że jego poglądy okazują się dość kontrowersyjne.
Aleksiej Pażytnow stworzył Tetrisa w 198. roku, gdy pracował w Moskiewskiej Akademii Nauk. Później, w latach 1991-2005, pracował w Microsofcie, a obecnie zatrudniony jest w WildSnake i projektuje nowego rodzaju gry logiczne.
Jego - zadeklarowanego kapitalisty - zdaniem oprogramowanie open source ( Free and Open Source Software, FOSS ) niszczy rynek. Grupy, które rozwijają za darmo aplikacje, sprawiają, że inni programiści nie są w stanie na nich zarabiać - http://www.pcworld.pl/news/133027.html. Jego zdaniem FOSS nie powoduje przyrostu bogactwa, jest bowiem wyrazem umysłowego buntu, niedojrzałości i nihilistycznego podejścia do życia - dałoby się zatem wywnioskować, że open source jest efektem, skutkiem, a nie przyczynkiem do wzrostu zamożności społeczeństwa.
A co z firmami, które odnoszą rynkowy sukces bazując na open source? Pażytow ma wytłumaczenie: to tylko ograniczona nisza.
Warto zajrzeć: "El software libre sólo es una rebeldía estéril - http://www.consumer.es/web/es/tecnologia/software/2008/02/21/174286.php" ( w języku hiszpańskim )