D‑Link ShareCenter Shadow - nowa pamięć NAS

D-Link ShareCenter Shadow - nowa pamięć NAS
Źródło zdjęć: © D-Link

23.02.2011 16:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

D-Link rozszerza swoją rodzinę rozwiązań sieciowej pamięci masowej NAS, wprowadzając nowy model dla użytkowników końcowych i sektora małych przedsiębiorstw. Obudowa ShareCenter Shadow (DNS-325), mieszcząca dwa dyski umożliwia użytkownikom zarządzanie zdjęciami, filmami, muzyką i plikami w sieci, udostępnianie ich innym użytkownikom oraz automatyczne tworzenie kopii zapasowych

Zaawansowane urządzenie NAS przesyła multimedialne pliki albo wprost do telewizora, albo za pośrednictwem kompatybilnych urządzeń, takich jak odtwarzacze mediów i konsole do gier. Zintegrowany serwer WWW umożliwia dostęp do wszystkich przechowywanych danych przez internet.

Obraz
© (fot. D-Link)

D-Link ShareCenter Shadow (DNS-325. wyposażono w nowy, przyjazny dla użytkownika interfejs oparty na ikonach, oraz atrakcyjne dodatki, takie jak aplikacje do zarządzania zdjęciami i muzyką. Urządzenie jest obecnie dostępne w sklepach detalicznych w Polsce w sugerowanej cenie detalicznej ok. 900 złotych.

ShareCenter Shadow - przegląd kluczowych funkcji

- 1 port 10/100/1000 Mb/s Gigabit Ethernet
- Możliwość instalacji dwóch dysków twardych SATA (maks. 4 terabajty)
- 1 port USB 2.0 na dodatkową pamięć
- Tryby działania: JBOD (Just a Bunch of Drives), RAID 0 i RAID 1
- Zintegrowane serwery FTP, iTunes i UPnP AV (Universal Plug and Play) oraz klient BitTorrent
- Dołączone oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowej
- Zgodność z systemami Windows, Linux i Mac OS
- Dołączone dodatki, takie jak Ajaxplorer, NFS, PhotoCenter i AudioStreamer (do samodzielnej instalacji za pośrednictwem interfejsu użytkownika)

Oprogramowanie D-Link Easy Search Utility dostarczone wraz z DNS-32. ułatwia uruchomienie i skonfigurowanie urządzenia. Jedną z funkcji oferowanych przez ShareCenter Shadow są automatyczne kopie zapasowe - tworzone dla nowo zapisanych lub zmodyfikowanych danych, bez konieczności interwencji ze strony użytkownika. W razie potrzeby można również przywrócić starsze wersje plików. Użytkownicy Windows mogą użyć w tym celu zintegrowanej, kontrolowanej przez NAS funkcji kopii zapasowej. Urządzenie współpracuje też z oprogramowaniem Time Machine, przeznaczonym dla systemów operacyjnych Mac.

DNS-32. może działać w trybach RAID 1, RAID 0 i JBOD. W trybie RAID 1 urządzenie tworzy dokładną kopię jednego dysku na drugim (kopia lustrzana). W trybie RAID 0 dyski twarde są podzielone na powiązane bloki o jednakowej wielkości, co zapewnia najwyższą szybkość odczytu i zapisu. Tryb JBOD łączy wszystkie dyski twarde w jeden duży dysk logiczny. Urządzenie NAS osiąga wówczas szybkość odczytu i zapisu do 40 MB na sekundę.

ShareCenter Shadow umożliwia przypisanie użytkownikom sieci różnych uprawnień, na przykład po to, aby zagwarantować, że dzieci będą miały dostęp tylko do materiałów odpowiednich do ich wieku. W razie potrzeby można też nadać użytkownikom lub grupom uprawnienia do odczytu i zapisu poszczególnych folderów i plików. To funkcja, dzięki której można chronić poufne dane przed nieautoryzowanym dostępem.

DNS-32. zapewnia szybkość transmisji danych sięgającą 38 Mb/s. Wewnątrz urządzenia znajduje się procesor 1,2 GHz i 256 pamięci RAM. Dzięki wbudowanemu serwerowi mediów UPnP AV z certyfikatem DLNA za pośrednictwem sieciowej pamięci masowej można przesyłać cyfrowe dane, takie jak wideo i zdjęcia, do odtwarzacza mediów, konsoli do gier lub telewizora bez pośrednictwa stacjonarnego komputera albo notebooka. Obsługiwana jest transmisja wielu strumieni. Oznacza to, że jeden użytkownik może oglądać film, a inny jednocześnie słuchać muzyki na swoim komputerze.

Zintegrowany internetowy serwer plików (WebDav) zapewnia autoryzowanym użytkownikom zdalny dostęp do przechowywanych danych. Foldery plików opublikowane w internecie można bezpośrednio dołączyć do komputera użytkownika przez wprowadzenie nazwy użytkownika i hasła. Dzięki temu użytkownicy, którzy nie korzystają z zewnętrznych serwisów fotograficznych, mogą udostępniać sobie nawzajem zdjęcia z wakacji.

Ulepszony interfejs użytkownika oferuje liczne aplikacje, takie jak Photo Station do zarządzania zdjęciami, Squeeze Center i AudioStreamer do odtwarzania muzyki, AjaXplorer i WebDav do udostępniania danych przez internet za pośrednictwem preferowanej przeglądarki internetowej, a także funkcję łatwego tworzenia i aktualizowania blogów na platformie WordPress.

Kolejną zaletą sieciowej pamięci masowej jest funkcja automatycznego przechodzenia w tryb gotowości, jeśli przez określony czas nie odnotowano żadnej aktywności. Także prędkość obrotów wentylatora jest dostosowywana do temperatury pracy dysku twardego.

Dostępność i ceny

Urządzenie D-Link ShareCenter Shadow (DNS-325) jest dostępne w sklepach. Sugerowana cena detaliczna ok. 900 złotych. Nowy interfejs użytkownika jest również dostępny dla urządzenia ShareCenter Pulse (DNS-320) poprzez aktualizację firmware, który można pobrać pod adresem ftp://ftp.dlink.de/dns/dns-320.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także