Czym fotografowaliśmy w 2015 roku? Miażdżąca pozycja iPhone'ów

Czym fotografowaliśmy w 2015 roku? Miażdżąca pozycja iPhone'ów

Czym fotografowaliśmy w 2015 roku? Miażdżąca pozycja iPhone'ów
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska
21.12.2015 10:10, aktualizacja: 21.12.2015 11:04

Jak co roku Flickr, czyli jedna z najpopularniejszych galerii internetowych na świecie, zaprezentował kilka ciekawych statystyk.

Przedstawione statystyki bazują na prostej informacji podawanej przez użytkowników portalu lub też (najczęściej) zapisanej w metadanych niemal każdego umieszczanego w tej galerii zdjęcia - dotyczy ona tego, jakim urządzeniem zostało to zdjęcie wykonane. Już od paru lat wyraźna jest przy tym tendencja do wzrastającej liczy zdjęć wykonanej telefonami komórkowymi, jednak nigdy dotąd ich dominacja nie była aż tak widoczna.

Obraz
© (fot. Flickr)

Pierwszy wykres pokazuje najbardziej ogólne trendy zachodzące w ramach typów aparatów rejestrujących zdjęcia umieszczane później w galerii Flickr. Tu najbardziej rzuca się w oczy systematyczny (choć nieco wyhamowujący) spadek zdjęć wykonywanych aparatami kompaktowymi (Point & Shoot). Można się też dopatrzeć lekkiego spadku w segmencie cyfrowych lustrzanek (Digital SLR), które stopniowo, ale bardzo wolno, zastępowane są przez bezlusterkowce (Mirrorless).

Obraz
© (fot. Flickr)

Drugi wykres przedstawia podział liczby zdjęć umieszczonych w galerii Flickr ze względu na markę sprzętu, jakim zostały wykonane. Ta tablica to oczywiście wielki powód do dumy firmy Apple, która może już obecnie twierdzić, że mniej więcej co trzecie zdjęcie na świecie wykonywane jest jakimś iPhonem (jeśli przyjmiemy oczywiście, że Flickr jest reprezentatywny dla świata, co jest założeniem dość ryzykownym). Warto oczywiście pamiętać, że serwis najbardziej popularny jest w Stanach Zjednoczonych, więc obraz może być nieco przekłamany, niemniej ogólne trendy i tendencje, jakie są widoczne na tym wykresie, powinny być zgodne z rzeczywistością.

Na drugim miejscu nadal pozostaje Canon, a na trzecim Nikon, ale... zapewne po raz ostatni. Wyraźną tendencją jest bowiem wzrost popularności urządzeń firmy Samsung (oczywiście chodzi przede wszystkim o smartfony tej firmy). Udziały Sony i Fujifilm pozostają mniej więcej na stałym poziomie, natomiast dziwi nieobecność na tym wykresie Olympusa i Panasonica.

Obraz
© (fot. Flickr)

Trzeci wykres to trochę "zabawa w skojarzenia". Analizując zapisywane dane na temat sprzętu, osoby opracowujące raport stwierdziły, że wielu użytkowników galerii posługuje się równocześnie sprzętem nie jednej, ale dwóch firm. Najpopularniejszym połączeniem było korzystanie zarówno ze sprzętu Canona, jak i Apple, natomiast w przypadku połączeń wyłącznie w sferze prawdziwych aparatów fotograficznych: połączenie sprzętu Canona i Nikona.

Obraz
© (fot. Flickr)

Wreszcie ostatni wykres – popularność poszczególnych urządzeń, którymi zostały wykonane zdjęcia umieszczane na portalu Flickr, z podziałem na konkretne modele. Tu zwycięstwo Apple jest wręcz miażdżące: miejsca od pierwszego do szóstego zajmują telefony tej firmy. W 201. roku najpopularniejszym "aparatem" świata był iPhone 6, a dopiero na siódmym miejscu pojawia się Canon EOS 5D Mark II. Warto także zwrócić uwagę na niezłą pozycję smartfonów Samsunga: Galaxy S4 na 11 miejscu, Galaxy S5 na 13 czy S III na 19.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Jak się włamać do Linuxa?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)