Czy w tym miejscu na Marsie istniało życie? Wg ekspertów tu były największe szanse

"Marsjanie" mogli istnieć naprawdę. Nie byli jednak zielonymi ludzikami z komiksów, a organizmami, które rodziły się i umierały pod ziemią.

Zdjęcie Marsa wykonane przez łazik Spirit w 2005 roku
Zdjęcie Marsa wykonane przez łazik Spirit w 2005 roku
Źródło zdjęć: © NASA
Bolesław Breczko

Czy głęboko pod powierzchnią czerwonej planety mogło kiedyś istnieć życie? Według najnowszego badania to najlepsze miejsce na Marsie, w którym mogło ono powstać. Wszystko przez temperaturę.

Kolejne badania i odkrycia na Marsie pokazują, że kiedyś mogło istnieć tam życie. Na planecie występuje woda w postaci lodu, ale kiedyś była tam też w formie płynnej. Do tej pory naukowcom brakowało jednak innego, kluczowego składnika do powstania żywych organizmów, jakie znamy: ciepła.

Symulacje wskazywały, że młode Słońce dostarczało za mało ciepła, gdy na powierzchni Marsa obecne były morza i rzeki. Ok. 3,8 mld lat temu Słońce produkowało 70 proc. obecnego światła i ciepła.

To nie tylko stawia pod znakiem zapytania możliwość istnienia życia na Marsie, ale też rodzi pytanie, jak na planecie mogła być płynna woda? Problem ten zwany jest paradoksem młodego Słońca.

Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w Nowym Jorku. W badaniu wykazali, że ciepło potrzebne do stopnienia marsjańskich mas lodowych pochodziło z wnętrza planety. To pozwoliło im wywnioskować, że najlepsze warunki do istnienia życia na Marsie znajdowały się do kilku kilometrów pod powierzchnią.

Potwierdzenie tej teorii może dać misja InSight, która wylądowała na Marsie w 2018 roku. Znajdujący się na jej pokładzie KRET, czyli kopiący mechanizm polskiej firmy Astronika ma wkopać się na głębokość 3 metrów i przesłać dane o temperaturze panującej w marsjańskiej glebie.

Może się okazać, że to właśnie "krety", a nie zielone ludziki są prawdziwymi Marsjanami.

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)