Czy to koniec Facebooka??

Czy to koniec Facebooka??

Czy to koniec Facebooka??
21.05.2010 13:14, aktualizacja: 21.05.2010 13:24

Firma Sophos przeprowadziła sondaż na 1588 użytkownikach Facebooka. Badanie pokazało, że duża część osób korzystających z popularnego portalu społecznościowego ma spore obawy odnośnie ustawień prywatności sieci. Prawie dwie trzecie (60%) użytkowników Facebooka rozważa możliwość odejścia, a 16% twierdzi, że już przestało korzystać z portalu w wyniku braku odpowiedniej kontroli nad swoimi danymi.

Pytanie zawarte w ankiecie brzmiało: Czy myślisz, że przestaniesz korzystać z Facebooka z powodu obaw o swoją prywatność?

Możliwe 484 (30%)
Wysoce prawdopodobne, 469 (30%)
Już zrezygnowałem 254 (16%)
Nie 191 (12%)
Mało prawdopodobne 19. (12%)

Obraz

Liczba użytkowników Facebooka, biorących udział w ankiecie: 1588

Facebook stoi w obliczu rosnącej krytyki z powodu zmian, jakie nastąpiły w sposobie udostępniania danych użytkowników wewnątrz sieci społecznościowej i poza nią. Obawy skoncentrowały się na złożoności i podejściu "opt-out" do udostępniania informacji o użytkownikach dla innych stron w Internecie. Media sugerują, że Facebook planuje ogłosić kolejne zmiany w ustawieniach prywatności w ciągu najbliższych kilku dni, ale nie jest jasne, czy zmiany będą na tyle znaczące, aby rozwiać obawy użytkowników.

Obraz
© (fot. Sophos)

"Ta ankieta pokazuje, że większość użytkowników ma dość braku kontroli nad swoim danymi", powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos. "Większość nadal nie wie, jak bezpiecznie ustawić swoje opcje prywatności Facebooka, uważając cały system za mylący. Co jest potrzebne, to podstawowe zmiany, sugerujące użytkownikom ustawienia nastawione raczej na większą prywatność i ochronę swoich informacji (opt-in), niż udostępnianie ich na zewnątrz (opt-out).”

W odpowiedzi na krytykę polityki prywatności Facebooka, powstało wiele kampanii, w tym "Quit Facebook Day", które zostały zaprojektowane do poszerzania świadomości społecznej w tej kwestii.

"Masowy exodus z Facebook wydaje się mało prawdopodobny, ale użytkownicy Facebooka są coraz bardziej zainteresowani tym, kto dokładnie może oglądać ich dane,” kontynuował Cluley. "Ludzie korzystają z Facebooka, aby udzielać prywatnych informacji i jest mało prawdopodobne, by chcieli, aby ich nowy numer telefonu bądź zdjęcia z wakacji przypadkowo pojawiały się w całym Internecie. Wyniki badania wskazują, że zaledwie 24 procent użytkowników nie myśli o opuszczeniu portalu. Facebook będzie musiał dokonać kolejnych zmian w polityce prywatności, i to ułatwiających użytkownikom zrozumienie, kto ma dostęp do rzeczy, które zdecydują się udostępnić. "

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)