Czy marsjański robot polskich studentów wygra zawody w USA?

Czy marsjański robot polskich studentów wygra zawody w USA?
Źródło zdjęć: © magma.pb.edu.pl

31.05.2010 16:24, aktual.: 01.06.2010 10:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robot marsjański Magma, skonstruowany przez białostockich i toruńskich studentów, będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich, rozpoczynających się w czwartek w Stanach Zjednoczonych

Konkurs University Rover Challenge 201. organizowany jest już po raz czwarty, a skierowany do studentów na całym świecie. W tym roku, oprócz grupy z Polski, w konkursie weźmie udział kilkanaście drużyn z USA, Kanady oraz konstruktorzy z Włoch.

Grupa z Polski jest już w USA. "Obecnie testujemy Magmę, integrujemy wszystkie systemy i składamy robota" - poinformował w poniedziałek koordynator projektu Wojciech Głażewski.

Obraz
© Polski łazik Magma (fot. magma.pb.edu.pl)

Konkurs University Rover Challenge 201. rozpocznie się 3 czerwca i potrwa trzy dni. W piątek robot o nazwie Magma wyruszy w symulacyjną misję na pustyni w Utah.

"Robot będzie musiał sprawdzić się w czterech misjach: rozpoznaniu terenu, czyli jak łazik będzie się zachowywał na powierzchni Marsa zaraz po wylądowaniu; symulacji wypadku astronauty i dowiezienia mu pakietu medycznego; symulacji awarii oraz poszukiwaniu śladów życia" - powiedział PAP Łukasz Wilczyński z Mars Society Polska.

Cechy charakterystyczne polskiego łazika to: obły kształt, duża szybkość poruszania się dzięki zastosowaniu kół, precyzyjne i funkcjonalne ramię manipulatora, wytrzymałość na wiatr i pył, przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi i małych rozmiarów.

Jak powiedział Wilczyński, Magma wyróżnia się systemem optycznym, zastosowaniem kamery z algorytmem RODM, który na podstawie zwykłych fotografii odtwarza trójwymiarowy, wirtualny obraz powierzchni Marsa. Dzięki RODM możliwe jest również określanie współrzędnych geograficznych wybranych punktów i dokonywanie pomiarów terenu.

Nagrodą w konkursie oprócz pieniędzy, jest prezentacja robota na prestiżowym konwencie astronautycznym - 13. Międzynarodowym Konwencie Mars Society w Dayton.

Dodatkowo, jak powiedział Wilczyński, ponieważ konkurs obserwowany jest przez NASA, istnieje możliwość wykorzystania rozwiązań konstrukcyjnych nagrodzonych robotów do budowy łazika przez NASA. Robot ma powstać do 202. roku.

Pomysł wzięcia udziału w konkursie wyszedł od studenta Politechniki Białostockiej, Wojciecha Głażewskiego, który jest pasjonatem budowania łazików i współpracuje z Mars Society Polska. W zeszłym roku wziął udział w konkursie łazików marsjańskich z grupą studentów z Warszawy.

W tym roku postanowił zebrać drużynę ze swojej uczelni, czyli Politechniki Białostockiej. Szukał też ludzi, którzy pomogliby mu wykonać podstawowe urządzenia w robocie, jak manipulator, i dzięki Mars Society nawiązał współpracę ze studentami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Transmisję z zawodów możecie śledzić pod adresem: http://www.piap.pl/transmisja_z_marsa/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)