Czy kawa wpływa na wydolność podczas ćwiczeń? Naukowcy znają odpowiedź
Kawa to jedna z najpopularniejszych używek na świecie i ważne źródło kofeiny, która wpływa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Jej picie może poprawić sprawność umysłową, a także wpłynąć na poprawę wydolności fizycznej podczas ćwiczeń.
Serwis Science Alert postanowił przeanalizować wpływ kawy na wydolność podczas ćwiczeń fizycznych. W tym celu zwrócił się z prośbą o opinie do niezależnych ekspertów w dziedzinie nauk o sporcie i kardiologii. Dotychczas przeprowadzone badania wykazały, że kofeina ma wpływ na wyniki osiągane w różnych dziedzinach – bieganiu, piłce nożnej, jeździe na rowerze czy podnoszeniu ciężarów.
Picie kawy a wydolność podczas ćwiczeń
- Kofeina jest jedną z najczęściej badanych substancji pomagających sportowcom osiągać lepsze wyniki oraz trenować dłużej i ciężej. W rezultacie sportowcy zawodowi i amatorzy często przyjmują ją jako zwiększające wydajność, "ergogeniczne" środki pomocnicze do szerokiego zakresu czynności – przyznał w rozmowie z Science Alert dr Neil Clarke, ekspert w dziedzinie nauk o sporcie z Coventry University w Wielkiej Brytanii. Ekspert zaznaczył również, że w przypadku sprintów działanie kofeiny jest zróżnicowane: "ograniczoną poprawę zaobserwowano w przypadku imprez trwających poniżej trzech minut. Ale w przypadku wyścigów trwających około dziesięciu sekund kofeina może poprawić szczytową moc, szybkość i siłę".
Naukowcy zastanawiają się jednak, czy działanie samej kawy można porównywać do działania tabletek zawierających kofeiną. Odpowiedź na pytanie jest trudna, bo na zawartość kofeiny w wypijanej kawie wpływa wiele czynników – rodzaj spożywanej kawy, wielkość filiżanki, ilość nasypanych łyżeczek itp.
Według Clarke kawa może być stosowana jako alternatywa dla kofeiny w celu poprawy wydajności podczas ćwiczeń i wywoływać podobne efekty, a w niektórych przypadkach "być nawet bardziej skuteczna w poprawie odporności niż sama kofeina". Należy jednak pamiętać, że każda osoba w inny sposób reaguje na kawę.
Dr Neil Schwartz, ekspert w dziedzinie nauk o sporcie z South Alabama University w USA, wyjaśnił, że kawa może zwiększać zarówno wydajność umysłową, jak i fizyczną, ale ma to związek z uwarunkowaniami genetycznymi oraz zwyczajowym spożyciem napoju. Jeśli spożywamy kawę często i w dużych ilościach, nasz organizm potrzebuje jej znacznie więcej, aby wywołać pożądane efekty. Warto również pamiętać, że spożycie kawy posiada też wady. Duża ilość kofeiny w organizmie może wywoływać lęk i niepokój, utrudniać problemy z zasypianiem oraz skracać czas snu, co niekorzystnie wpływa na wyniki sportowe.