Czy fiskus przegląda Twoje konto na Naszej-klasie?

Już od jakiegoś czasu urzędy skarbowe w różnych krajach świata, w tym również w Polsce zaglądają regularnie na serwisy aukcyjne w celu wychwytywania osób, które nie płacą podatków i dzięki temu oferują bardzo atrakcyjne ceny na sprzedawane przez siebie produkty

Czy fiskus przegląda Twoje konto na Naszej-klasie?
Źródło zdjęć: © PAP - Paweł Kula

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek od każdej umowy cywilno-prawnej (a taką jest sprzedaż w serwisie aukcyjnym), która przyniosła nam zysk większy niż 100. zł. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że kwota wolna od podatku w roku 2009 wynosi 3091 zł i po jej przekroczeniu, na koniec roku mamy obowiązek zapłacić podatek. Wiele osób handluje w serwisach aukcyjnych w sposób ciągły, czerpiąc z tego stałe dochody. Unikają oni w ten sposób konieczności zakładania działalności gospodarczej i ponoszenia związanych z tym kosztów (podatki PIT, CIT, opłaty dla ZUS). Takich właśnie osób urzędy skarbowe wyszukują na portalach aukcyjnych.

Obraz
© (fot. PAP - Paweł Kula)

Belgijski odpowiednik urzędu skarbowego poszedł o krok dalej i zaczął wyszukiwać użytkowników na portalach społecznościowych Facebook i Netlog. Fiskus namierza w ten sposób osoby, które na portalach chwalą się większym majątkiem niż wynika to z ich deklaracji podatkowej. Prawnicy zauważają, że żadne zdjęcia ani wpisy w serwisach nie mogą być wykorzystane jak dowód w sądzie, ale są już wystarczającym przyczynkiem do wszczęcia postępowania.

Możemy się spodziewać, że również Polskie urzędy skarbowe pójdą tym tropem, o ile już tego nie robią, i zaczną obserwować konta użytkowników na Naszej-klasie, aukcje na Allegro oraz eBay, a stąd już tylko krok do czytania blogów, maili i wpisów na forach. Sprzyja temu fakt, że zgodnie z opublikowanym przez nas niedawno raportem internauci nie chronią swojej prywatności w sieci (czytaj więcej na ten temat w artykule: PBI: internauci nie chronią swej prywatności.

Źródło: WP / TechCrunch

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (355)