Czołgi K2 produkowane w Polsce. MON zapowiada kolejną umowę
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało na platformie X, że czołgi K2 będą produkowane w Polsce. Minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział: "Mówimy o kolejnej umowie wykonawczej na 180 czołgów K2, którą chcemy podpisać w Kielcach podczas targów. Taki jest cel, żeby już z tej transzy czołgi były produkowane w Polsce". Przypominamy, czym są K2 i jakie mają możliwości.
"Szczególnie wiele uwagi poświęciliśmy dzisiaj czołgom K2, bo wiemy, jak wiele polskich zakładów zbrojeniowych czeka na tę informację: tak, będzie produkcja w Polsce. Pan minister to potwierdził, mam zapewnienie, że przekazanie wszystkich informacji dotyczących transferu technologii, dotyczących przygotowania polskich zakładów zbrojeniowych do tego przedsięwzięcia nastąpi w trybie natychmiastowym, bez żadnej opieszałości" - przekazał Kosiniak-Kamysz. Dodał, że celem jest, by czołgi powstawały "w kilku miejscach w Polsce", w tym m.in. w zakładach w Poznaniu.
Czołgi K2 dla Polski
W sierpniu 2022 r. Agencja Uzbrojenia i Hyundai Rotem podpisały umowę wykonawczą o wartości 3,37 mld USD netto, zgodnie z którą do Sił Zbrojnych RP w latach 2022-2025 trafi w sumie 180 czołgów K2 Black Panther. Podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, który odbędzie się w dniach 3-6 września 2024 r., najprawdopodobniej zostanie podpisana umowa na kolejne 180 południowokoreańskich czołgów. MON chce, aby te pojazdy były produkowane w Polsce.
K2 Black Panther to zaawansowane technologicznie czołgi podstawowe armii Korei Południowej, opracowane z wykorzystaniem wyłącznie rodzimej technologii. Prace nad nimi rozpoczęły się w 1995 r, a pierwszy prototyp zaprezentowano w 2007 r. Po latach testów, w 2014 r. podpisano pierwszy kontrakt na dostawę 100 czołgów. Nowoczesne maszyny weszły do służby w Korei Południowej w 2016 r., stanowiąc uzupełnienie dla czołgów K1 oraz K1A1. K2 jest uznawany za jeden z najbardziej zaawansowanych i najdroższych czołgów podstawowych na świecie. Jego cena wynosi ok. 8,5 mln dolarów (ponad 36,3 mln złotych).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Co to jest plecak ucieczkowy i co powinien zawierać?
Czołg K2 posiada miejsce dla 3-osobowej załogi: dowódcy, działonowego i kierowcy. Jego masa bojowa wynosi 55 ton. Maszyna ma 10,8 m długości, 3,6 m szerokości i 2,4 m wysokości. Pojazd osiąga maksymalną prędkość 70 km/h na utwardzanych drogach i 50 km/h w terenie. Podstawowym uzbrojeniem K2 jest armata gładkolufowa L/55 kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wystrzeliwać do 10 pocisków na minutę (według niektórych źródeł nawet 15). Czołg jest także wyposażony w dwa karabiny maszynowe: kal. 12,7 mm i kal. 7,62 mm. Pancerz K2 składa się z warstw kompozytowych i reaktywnych (Explosive Reactive Armour - ERA).
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski