Człowiek z Altamury. Jest kluczem do tajemnicy neandertalczyków?
W jaskini na południu Włoch, skamieniałości wyjątkowego Neandertalczyka zwisają od ok. 150 tysięcy lat do góry nogami. Ten niezwykły szkielet, nazwany Człowiekiem z Altamury, jest jednym z najbardziej spektakularnych odkryć paleoantropologicznych i może rzucić światło na niektóre zagadki naszej ewolucji - pod warunkiem, że naukowcom uda się go wydobyć.
Jak donosi IFL Science szkielet został odkryty w 1993 r. w skomplikowanym systemie jaskiń w Altamurze we włoskiej prowincji Bari. Natychmiast zwrócił uwagę badaczy ze względu na nietypową orientację i pokrycie tzw. popcornem jaskiniowym, czyli naciekami jaskiniowymi, które powstają w wyniku wytrącania się substancji mineralnej z roztworu wodnego na powierzchniach skał.
Tajemnice neandertalczyka z Altamury
Zdaniem badaczy szkielet należy do neandertalczyka, który wpadł do jaskini Lamalunga i poniósł śmierć na miejscu, lub też zmarł z głodu, nie mogąc się z niej wydostać. Nacieki kalcytowe na trwałe uwięziły jego kości w grocie, gdzie pozostawały ukryte przez wiele lat. Niestety, szkielet Człowieka z Altamury zrósł się całkowicie ze skałą, co utrudnia jego wydobycie.
To spory problem dla badaczy, ponieważ szkielet jest najbardziej kompletnym pojedynczym szkieletem człowieka kopalnego. Datowanie metodą uranowo-torową wskazało, że żył on między 130 tys. a 172 tys. lat temu. Dopiero w 2015 r. naukowcy zdołali uzyskać fragmenty kości na potrzeby analizy DNA, potwierdzając, że należały do neandertalczyka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Kolejne badania przeprowadzone w jaskini przy użyciu przenośnych urządzeń rentgenowskich i mini skanerów laserowych ujawniły, że Człowiek z Altamury miał szereg cech morfologicznych, niedotyczących "klasycznych neandertalczyków". Rekonstrukcja cyfrowa czaszki pokazała podobieństwa do starszego hominida z hiszpańskiej jaskini, żyjącego około 430 tys. lat temu, który został zaklasyfikowany jako wczesny typ neandertalczyka.
Badacze uważają, że Człowiek z Altamury mógł należeć do izolowanej populacji włoskich neandertalczyków, która ewoluowała oddzielnie od tych z reszty Eurazji, zachowując niektóre bardziej archaiczne cechy przez wyjątkowo długi czas. Odkrycia opublikowane w "Quaternary Science Reviews" mogą dostarczyć cennych informacji o różnorodności ewolucyjnej neandertalczyków.