Czego Polacy szukają w Internecie? Sposobów na podryw oraz...

Czego Polacy szukają w Internecie? Sposobów na podryw oraz...

Czego Polacy szukają w Internecie? Sposobów na podryw oraz...
02.12.2009 10:44, aktualizacja: 02.12.2009 11:05

Google ogłasiło Zeitgeist 2009 - niezwykłą panoramę współczesnych zainteresowań i trendów wygenerowaną na podstawie milionów zapytań internautów na świecie, również z Polski.

Podsumowanie 200. roku dla Polski sporządzone „okiem wyszukiwarki”, pokazuje, że nasze zainteresowania nie różnią się znacznie od najpopularniejszych na świecie trendów – Michael Jackson, film New Moon (w wersji polskiej Zmierzch)
czy Lady Gaga znaleźli się na listach top 10 zarówno w Polsce jak i na świecie. Zainteresowanie nagłą śmiercią Michaela Jacksona zdecydowało o pierwszym miejscu jego nazwiska w światowym rankingu wszystkich haseł o najszybszym wzroście popularności, podczas gdy w Polsce odejście króla popu usytuowało go jako numer 1 wśród najczęściej poszukiwanych gwiazd.

Nadal zyskują na popularności portale społecznościowe –. tegoroczne rankingi potwierdzają zainteresowanie internatów takimi serwisami jak Facebook. Również lokalne portale tego typu przeżywają oblężenie - Hiszpanie tak intensywnie korzystali ze społecznościowego serwisu tuenti, że zagwarantowali mu miejsce w pierwszej 10 światowych haseł, podobnie jak rok temu Polacy zdecydowali o torpedującym wzroście popularności naszej klasy. Polscy internauci, oczywiście oprócz szukania znajomych, fascynują się grami z portalu wyspa gier, aukcjami na allegro, samochodami z otomoto i informacjami o filmach i nie tylko w serwisach peb i filmweb, korzystają z poczty, oglądają filmy na youtube i sprawdzają rozkłady jazdy pociągów. Jednak najszybciej na popularności zyskiwał w wyszukiwarce Google w Polsce serwis chomikuj, oferujący wirtualny dysk.

Obraz

Najszybciej zyskujące na popularności wyszukiwania 2009 roku w Polsce:

 1. chomikuj
 2. nasza klasa
 3. wyspa gier
 4. peb
 5. poczta
 6. allegro
 7. otomoto
 8. filmweb
 9. youtube
 10. pkp rozkład jazdy

Okazuje się także, że Panowie w Polsce szukają skutecznego sposobu na to, jak poderwać dziewczynę. Na drugim miejscu chcemy dowiedzieć się jak schudnąć, a kobiety szukające skutecznych sposobów na poderwanie mężczyzny uplasowały się na szóstej pozycji.

Jak... (najpopularniejsze)

 1. jak poderwać dziewczynę
 2. jak schudnąć
 3. jak napisać cv
 4. jak dojechać...
 5. jak wiązać krawat
 6. jak poderwać chłopaka
 7. jak przytyć
 8. jak założyć firmę
 9. jak zarobić pieniądze
 10. jak rzucić palenie

Listy tematyczne czyli pieniądze, miłość i Brzydula
Najszybciej zyskujące na popularności wyszukiwania 2009 roku potwierdzają, że bardzo chętnie kupujemy przez Internet w systemie aukcyjnym. Aby zestawienia były bardziej precyzyjne, można zajrzeć do rankingów tematycznych, gdzie sprawdzimy na przykład rodzaj ofert w kategorii „tani, tania, tanie”. Tu okazuje się, że największą popularnością cieszyły się przede wszystkim niedrogie oferty turystyczne. Wjeżdżamy nie tylko na wakacje, ale także w poszukiwaniu pracy, wciąż najchętniej za granicą.
Wśród opublikowanych dzisiaj list warto również zwrócić uwagę na ranking najpopularniejszych haseł związanych z telewizją, gdzie przebojem wdarła się Brzydula. Jej postać w tym roku cieszyła się nawet większym zainteresowaniem niż pieniądze Milionerów a nawet miłość – M jak miłość. Wśród gwiazd, poza Michaelem Jacksonem, polscy internauci szukali jak zwykle informacji o Dodzie, której po piętach deptała Lady Gaga.

Z telewizji (najpopularniejsze)

 1. brzydula
 2. mam talent
 3. milionerzy
 4. you can dance
 5. m jak miłość
 6. taniec z gwiazdami
 7. dr house
 8. hannah montana
 9. włatcy móch
 10. moda na sukces
Obraz

Znani (najpopularniejsze)

 1. michael jackson
 2. doda
 3. lady gaga
 4. peja
 5. miley cyrus
 6. ewa farna
 7. megan fox
 8. robert pattinson
 9. iga wyrwał
 10. madonna

Tanio, taniej i najtaniej. Poszukiwanie najlepszych ofert w sieci to dalej jedno z ulubionych zajęć polaków. Najczęściej szukamy tanich biletów lotniczych oraz opon. Na 1. miejscu uplasowały się tanie linie kolejowe.

Tanie, tani, tania... (najpopularniejsze)

 1. tanie linie lotnicze / loty / bilety lotnicze
 2. tanie opony
 3. tanie wakacje
 4. tanie noclegi
 5. tania książka
 6. tanie laptopy
 7. tanie wczasy
 8. tani internet
 9. tanie meble
 10. tanie linie kolejowe

Światowe listy najpopularniejszych wyszukiwań można znaleźć na stronie google.com/zeitgeist200. (język polski można wybrać w prawym górnym rogu), a polskie rankingi można sprawdzić wybierając po lewej stronie regionalną stronę główną. Wśród list z różnych regionów świata znaleźć można na przykład zestawienie najpopularniejszych kandydatów w wyborach w RPA czy topowych nowinek technologicznych wyszukiwanych przez internautów w Hongkongu.

Co to jest Zeitgeist?
Google przygotowuje zestawienie Zeitgeist (z jęz. niemieckiego: „zeit” - „czas” oraz „geist” - „duch”, czyli „duch czasu”) podsumowując miliony zapytań wpisywanych przez internautów w okno wyszukiwarki każdego dnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)