Cząsteczki RNA zabiją raka
Grupa naukowców z Northwestern University odkryła cząsteczki RNA, które atakują nowotwór. Jednocześnie usuwają jego geny niezbędne do przeżycia. Badania trwały ponad 8 lat.
27.10.2017 14:33
Naukowcom udało się trafić w ludzkim genomie na ślad kodu, który pozwala na zabicie dowolnej komórki. Przekształcenie kodu w molekułę RNA potwierdziło teorię. Wtedy badacze wpadli na pomysł, aby wykorzystać te cząsteczki w walce z rakiem.
Najprawdopodobniej mechanizm działał w organizmach już pół miliarda lat temu. Według teorii naukowców, organizmy wielokomórkowe radziły sobie z rakiem w ten sposób, zanim ewolucja stworzyła układy odpornościowe. To trochę samobójczy sposób walki z chorobami, ale za to niesamowicie skuteczny.
Badacze przetestowali już cząsteczki RNA na myszach. Udało się u nich całkowicie powstrzymać rozwój nowotworu, bez żadnych skutków ubocznych. To będzie ogromny przełom w leczeniu raka. Na wejście terapii w życie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, szczególnie, ze nie testowano jej jeszcze na ludziach.