Trwa ładowanie...
d47h2ux

Lek na raka piersi od pszczół? Nowe badania

Jad pszczoły miodnej może stać się wielką pomocą dla medycyny. Nowe badania laboratoryjne pokazują, że znajdująca się w nim molekuła może hamować wzrost komórek nowotworowych raka piersi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jad pszczeli może stać się użyteczną bronią w walce z nowotworem piersi.
Jad pszczeli może stać się użyteczną bronią w walce z nowotworem piersi. (Getty Images)
d47h2ux

W badaniu efektu zastosowania jadu skupiono się na niektórych podtypach raka piersi, w tym na potrójnie ujemnym nowotworze piersi – TNBC, który jest niezwykle agresywny i posiada ograniczone możliwości leczenia. TNBC stanowi do 15 proc. wszystkich przypadków raka piersi.

Jad pszczoły miodnej wykazał potencjał w innych terapiach medycznych, takich jak leczenie egzemy i od pewnego czasu wiadomo, że ma właściwości przeciwnowotworowe, np. w przypadku czerniaka. Ale nie do końca było wiadomo, jak działa on przeciwko nowotworom na poziomie molekularnym.

Pszczoły używają melittyny – cząsteczki, która stanowi połowiczną część ich jadu i sprawia, że ich użądlenia są naprawdę bolesne – do walki z własnymi patogenami. Owady produkują ten peptyd nie tylko w swoim jadzie, ale również w innych tkankach, gdzie jest on wydzielany w odpowiedzi na infekcję.

d47h2ux

Czytaj też: Prosty test z krwi pomoże określić rodzaj nowotworu. Przełom w badaniach

Jad pszczół leczy raka. Przełomowe odkrycie naukowców

Bardzo obiecujące wyniki

W celu zbadania działania tej molekuły badacze poddali laboratoryjne komórki rakowe i normalne komórki jadowi pszczoły miodnej z Irlandii, Anglii i Australii oraz jadowi trzmiela z Anglii. Stwierdzono, że jad trzmieli, który nie zawiera melittyny, ale ma inne potencjalne zabójcze cząsteczki, miał niewielki wpływ na komórki raka piersi, ale jad pszczół miodnych pochodzących ze wszystkich miejsc zadziałał.

– Melittyna może całkowicie zniszczyć błony komórkowe raka w ciągu 60 minut – stwierdziła badaczka Ciara Duffy z The Harry Perkins Institute of Medical Research.

Dodatkowo wpływ tej substancji na zdrowe komórki był bardzo niewielki.

Czytaj też: Czarne pszczoły powróciły do Polski. Czy należy się ich obawiać? Eksperci odpowiadają

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47h2ux

Podziel się opinią

Share
d47h2ux
d47h2ux
Więcej tematów