Lek na raka piersi od pszczół? Nowe badania

Jad pszczeli może stać się użyteczną bronią w walce z nowotworem piersi.
Jad pszczeli może stać się użyteczną bronią w walce z nowotworem piersi.
Źródło zdjęć: © Getty Images

03.09.2020 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jad pszczoły miodnej może stać się wielką pomocą dla medycyny. Nowe badania laboratoryjne pokazują, że znajdująca się w nim molekuła może hamować wzrost komórek nowotworowych raka piersi.

W badaniu efektu zastosowania jadu skupiono się na niektórych podtypach raka piersi, w tym na potrójnie ujemnym nowotworze piersi – TNBC, który jest niezwykle agresywny i posiada ograniczone możliwości leczenia. TNBC stanowi do 15 proc. wszystkich przypadków raka piersi. 

Jad pszczoły miodnej wykazał potencjał w innych terapiach medycznych, takich jak leczenie egzemy i od pewnego czasu wiadomo, że ma właściwości przeciwnowotworowe, np. w przypadku czerniaka. Ale nie do końca było wiadomo, jak działa on przeciwko nowotworom na poziomie molekularnym.

Pszczoły używają melittyny – cząsteczki, która stanowi połowiczną część ich jadu i sprawia, że ich użądlenia są naprawdę bolesne – do walki z własnymi patogenami. Owady produkują ten peptyd nie tylko w swoim jadzie, ale również w innych tkankach, gdzie jest on wydzielany w odpowiedzi na infekcję.

Bardzo obiecujące wyniki

W celu zbadania działania tej molekuły badacze poddali laboratoryjne komórki rakowe i normalne komórki jadowi pszczoły miodnej z Irlandii, Anglii i Australii oraz jadowi trzmiela z Anglii. Stwierdzono, że jad trzmieli, który nie zawiera melittyny, ale ma inne potencjalne zabójcze cząsteczki, miał niewielki wpływ na komórki raka piersi, ale jad pszczół miodnych pochodzących ze wszystkich miejsc zadziałał.

– Melittyna może całkowicie zniszczyć błony komórkowe raka w ciągu 60 minut – stwierdziła badaczka Ciara Duffy z The Harry Perkins Institute of Medical Research. 

Dodatkowo wpływ tej substancji na zdrowe komórki był bardzo niewielki. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)