Czas kwarantanny. Oto jak w izolacji wytrzymują astronauci
Astronauci, którzy przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, mają kilka cennych rad dla wszystkich poddających się kwarantannie. Sami długi czas spędzili w kosmosie, gdzie mieli okazję jak mało kto nauczyć się życia w odosobnieniu.
23.03.2020 | aktual.: 24.03.2020 11:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Scott Kelly spędził prawie rok na ISS, Chris Hadfield przebywał tam blisko 6 miesięcy. Teraz astronauci wykorzystują zgromadzone doświadczenia i podpowiadają, w jaki sposób wytrzymać w izolacji. Hadfield nagrał krótki filmik z poradami, który opublikował na portalu YouTube. Z kolei Kelly opowiedział o swoich sugestiach na łamach "New York Timesa".
Ważny jest harmonogram
Kelly uważa, że ważne jest, aby podczas izolacji posiadać określony harmonogram. Jego dzień był dokładnie zaplanowany - od momentu, kiedy się obudził, aż do czasu, gdy kład się spać. Czasami wiązało się to z trwającym osiem godzin kosmicznym spacerem, a czasami z pięciominutowym sprawdzeniem roślin. Jego zdaniem utrzymanie planu pomaga dostosować się do innego środowiska pracy i nowych warunków życia.
Astronauta sugeruje, że każdego dnia powinniśmy poświęcać odpowiednią ilość czasu na sen i rozrywkę. Są to sprawy, o których nie można zapominać. Dobry sen ma wpływ m.in. na nasz nastrój, a tym samym i relacje międzyludzkie, co jest szczególnie ważne, gdy kwarantannę odbywamy razem z innymi domownikami. Jak uważa Kelly, warto też znaleźć sobie hobby. Można czytać lub pisać książki, prowadzić dziennik, grać na instrumentach muzycznych czy robić zdjęcia.
Wideo, na którym Chris Hadfield podpowiada, jak przetrwać kwarantannę.
Pozostań w kontakcie z bliskimi
Kelly podkreśla, że nie bez znaczenia jest kontakt z bliskimi. Obecnie ułatwia go nowoczesna technologia. Można prowadzić wideorozmowy praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ izolacja może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Dlatego kilka minut rozmowy z przyjaciółmi lub rodziną oraz aktywność fizyczna powinny wpisać się w codzienną rutynę odbywających kwarantannę.
Kolejna rada Kelly'ego to słuchanie wyłącznie tego, co mówią prawdziwi eksperci, zamiast polegania na doniesieniach pojawiających się w mediach społecznościowych. Astronauta poleca komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia oraz badaczy z Johns Hopkins Center.
Cztery wskazówki od astronauty
Chris Hadfield, który spędził blisko pół roku na ISS, przygotował cztery rady, których powinny przestrzegać osoby odbywające kwarantannę. Są one następujące:
- Zrozum faktyczne ryzyko – zbędna panika nie jest potrzebna, dlatego bazuj na sprawdzonych źródłach, które pozwolą ocenić rzeczywisty poziom ryzyka na jakie jesteś narażony.
- Pomyśl o swoich celach – zdecyduj, co chcesz osiągnąć i zrobić w czasie odosobnienia.
- Zwróć uwagę na swoje ograniczenia – oprócz konieczności zachowania dystansu społecznego, weź pod uwagę takie czynniki jak zasoby finansowe oraz istniejące zobowiązania.
- Działaj, gdy poznasz swoje ograniczenia oraz wyznaczysz cele – nie ważne, czy dbasz o członków rodziny, uczysz się nowego języka czy gry na instrumencie, jest to szansa na zrobienie czegoś nowego.
W czasie kwarantanny zadbaj o siebie
Hadfield zachęca również wszystkie osoby, które mają objawy koronawirusa lub przebywały z osobami, u których potwierdzono COVID-19 do samodzielnej izolacji. Swoje wideo podsumował: "Zadbaj o siebie. Zadbaj o swoją rodzinę. Zadbaj o swoich przyjaciół. Zadbaj o swój statek kosmiczny".