Czarnobyl. Sterownia otwarta dla ludzi. Turyści spędzą w niej niecałe 5 minut

Pokój kontrolny, w którym rozpoczęła się katastrofa w Czarnobylu, nową atrakcją dla odwiedzających miejsce tragedii. Ze względu na ekstremalny poziom promieniowania w pomieszczeniu, turyści spędzą w nim maksymalnie pięć minut.

Czarnobyl. Sterownia otwarta dla ludzi. Turyści spędzą w niej niecałe 5 minut
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

08.10.2019 | aktual.: 08.10.2019 09:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po raz pierwszy od katastrofy w 1986 roku, pokój kontrolny w elektrowni jądrowej w Czarnobylu zostanie otwarty dla ludzi. Pomieszczenie pomimo ogromnego poziomu promieniowania stanie się nową atrakcją turystyczną.

Turyści spędzą w nim niecałe 5 minut

Turyści zostaną wpuszczeni do pokoju kontrolnego pierwszy raz od pamiętnego wybuchu. Zanim wejdą do pomieszczenia, zostaną wyposażeni w specjalne maski, kombinezony antyradiacyjne oraz duże buty przemysłowe. Ze względu na śmiertelnie groźne promieniowanie, które jest o 40 tysięcy razy większe od normy, turyści będą mogli spędzić w pokoju maksymalnie pięć minut.

Coraz większe zainteresowanie Czarnobylem spowodowane jest ogromną popularnością serialu HBO, który przedstawił historię katastrofy elektrowni jądrowej.

- Seria HBO zwiększyła zainteresowanie Czarnobylem. Wszyscy chcą teraz zobaczyć więcej, a my zamierzamy zaspokoić ich apetyt – powiedział Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia

Po emisji miniserialu, miejsce katastrofy stało się jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów na całym świecie. W tym roku Czarnobyl odwiedziło już 85 tysięcy osób.

Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia projektuje 21 nowych tras turystycznych, aby zaspokoić rosnące zainteresowanie. Jedna z nich prowadzić będzie do sterowni Unit 4, w której zaczęła się wielka tragedia.

Wypadek jądrowy w Czarnobylu miał miejsce 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych

wiadomościczarnobylkatastrofa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (5)