Google ich nie widzi. Niemcy i Austria to dziura na mapie Europy

Google ich nie widzi. Niemcy i Austria to dziura na mapie Europy
Źródło zdjęć: © google maps
Arkadiusz Stando

12.04.2021 07:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy wejdziemy na Google Maps, oddalimy widok tak, aby pokazywał nam mapę Europy, kilka państw od razu rzuca się w oczy. Te, które kojarzą się z otwartością, nowoczesnością, powiewem zachodu jak np. Niemcy czy Austria w Street View praktycznie nie istnieją. Dlaczego?

Google Street View to jedna z bardziej ciekawostkowych, a wręcz "gadżeciarskich" funkcji Google Maps. I chociaż momentami faktycznie może mieć praktyczne zastosowanie, to w większości przypadków jej dane są przestarzałe. Szczególnie w kraju takim jak Polska, który ciągle się rozwija i zmienia.

Czemu więc nie ma go w Niemczech czy Austrii? To znaczy jest, ale nie we wszystkich miastach. Jednak w porównaniu do praktycznie całej Europy wygląda jakby go nie było. W przypadku Niemczech, zaledwie 20 największych miast zgodziło się wpuścić samochód Google'a, ale i tak ze sporymi ograniczeniami. W Austrii ta usługa nie występuje.

Takie braki w Street View w Niemczech spowodowane są brakiem zgody ze strony społeczeństwa. Kilka lat temu Niemcy przeprowadzili referendum, wedle którego wynikło, że ludzie nie chcą, aby ich domy, samochody i twarze były nagrywane przez auto Google Inc.

To też wynikowa polityki prywatności w Niemczech oraz Austrii, która jest w tych państwach wyjątkowo ścisła. Szczególnie w przypadku tego drugiego państwa. Tutaj rząd całkowicie zablokował działania Google'a, nie pozostawiając firmie nic więcej, jak wycofać się z projektu. Obyło się nawet bez referendum.

Google. Niemcy boją się technologii? Wiele na to wskazuje

Street View nie przyjęło się w Niemczech. Nie była to decyzja polityków. To był oburzony głos narodu. To też nie pierwszy tego typu przypadek. Chociaż Niemców niekiedy uznajemy za liderów technologii w Europie, to jest to pogląd mocno przesadzony.

Okazuje się bowiem, że Niemcy bardzo mało korzystają z płatności kartą. Zdecydowanie wolą używać gotówki. Chcesz zapłacić telefonem? Zapomnij. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czytaj więcej: Technologiczny skansen. Niemcy srogo przeczołgały mnie za chęć płacenia telefonem

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (481)