Cyfrowe zdjęcia mają swój "odcisk palca" - wiedzą czym "robisz"

Cyfrowe zdjęcia mają swój "odcisk palca" - wiedzą czym "robisz"
Źródło zdjęć: © IDG

18.11.2008 09:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki charakterystycznym cechom zapisanym w
każdym cyfrowym zdjęciu specjalista może ustalić, jakim aparatem
je zrobiono - informuje "New Scientist". Jak twierdzą sądowi rzeczoznawcy, wykorzystanie tej metody może ułatwić na przykład identyfikację modelu aparatu, którym zrobiono
zdjęcie ofierze porwania - wówczas można wytypować osobę, która go
nabyła.

By uchwycić obraz i zapisać go elektronicznie, aparat wykorzystuje przetwornik - najczęściej jest to przetwornik CDD z milionami pikseli, działających jak wiadra pełne elektronów. Ładunek każdego z nich zależy od ilości światła padającego poprzez maleńką, przykrywająca piksel soczewkę i kolorowy filtr - czerwony, zielony lub niebieski.

Obraz
© Finepix S2000HD (fot. Fujifilm)

By z wielkiej liczby zapisów stworzyć obraz, aparat cyfrowy wykorzystuje specjalne oprogramowanie, dostosowane do technicznych parametrów aparatu.

Nasir Memon z Polytechnic University (Brooklyn, Nowy Jork) znalazł sposób na odwrócenie tej elektronicznej obróbki, by zidentyfikować zastosowany algorytm, a co za tym idzie - także zastosowany aparat - z dokładnością około 90%.

Choć wiele osób może mieć taki sam aparat, wyścig technologiczny sprawia, że sprzęt szybko się starzeje i jest zastępowany kolejnym modelem średnio po 18 miesiącach - co powinno ułatwić zadanie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)