Trwa ładowanie...
d2669hj

Ćwiczenia wojska na terenie całej Polski. W czerwcu ruszy "Dragon"

18 tys. żołnierzy weźmie udział w defensywnych ćwiczeniach "Dragon". Aż 15 tys. to polscy wojskowi. W manewrach uczestniczyć będą także m.in. amerykańscy żołnierze. Na czas ćwiczeń "Dragon" polskie F-16 zostaną przebazowane do Niemiec.
Share
Manewry "Dragon" odbędą się w czerwcu
Manewry "Dragon" odbędą się w czerwcuŹródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: konflikty.pl
d2669hj

Tegoroczne manewry "Dragon", organizowane co dwa lata, odbędą się od 15 do 25 czerwca. Weźmie w nich udział 18 tys. żołnierzy, z czego 15 tys. to Polacy. Razem z Polakami szkolić będą się również wojskowi z 12 innych państw, w tym m.in. Amerykanie, Niemcy, Hiszpanie, Brytyjczycy czy Włosi.

- ["Dragon"] odbywać się będzie na terytorium niemal całej Polski, a wojska będą działać na ziemi, w powietrzu, na wodzie oraz w cyberprzestrzeni – opisuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ppłk Marek Pawlak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Manewry odbędą się na poligonach w Drawsku Pom., Żaganiu, Orzyszu, rejonie Dęblina oraz na poligonach morskich na południowym Bałtyku. W związku z ćwiczeniami "Dragon" F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu będą stacjonować na lotnisku Laage koło Rostocku w Niemczech.

d2669hj

Zobacz też: Uzbrojenie komandosów GROM na targach Europoltech 2019

Każdy będzie mógł być świadkiem ćwiczeń. Oczywiście nie na poligonie. Ale już teraz polska armia zapowiada, że po kraju poruszać się będą duże konwoje wojskowe.

– Między innymi przy jednoczesnym wykorzystaniu transportów kolejowych i drogowych – tłumaczy w rozmowie z "RP" ppłk Pawlak.

Czytaj też: Norwegia: "Mamy dowody, że Rosja zakłócała sygnał GPS"

Manewry "Dragon" angażują coraz większą liczbę żołnierzy. Jeszcze w 2015 roku było to "tylko" 7,5 tys. żołnierzy, podczas gdy w 2017 już 12,5 tys. Polski rekord - liczony od czasu zakończenia wojny - wciąż niezagrożony. W 2016 szkoliło się 30 tys. żołnierzy.

d2669hj

Podziel się opinią

Share
d2669hj
d2669hj
Więcej tematów