Coraz mniej tabletów na rynku - co jest przyczyną?

Coraz mniej tabletów na rynku - co jest przyczyną?26.11.2014 12:49
Coraz mniej tabletów na rynku - co jest przyczyną?
Źródło zdjęć: © chip.pl

Producenci elektroniki usilnie wierzą w to, że rynek jest nienasycony i potrafi wchłonąć każdą ilość sprzętu, zwłaszcza jeśli chodzi o flagowe modele. Tymczasem potrzeby ludzkie również ulegają zaspokojeniu, o czym przekonują się na własnej skórze producenci tabletów.

Zajmująca się badaniami rynku firma IDC przewiduje, że na rynek będzie wkrótce trafiać znacznie mniej tabletów niż do tej pory. W tym roku globalne dostawy tabletów mają wzrosnąć zaledwie o 7,2 proc., chociaż w 201. r. wzrost wyniósł aż 52,5 proc.
Zmniejszeniu mają ulec nawet dostawy iPadów, co stanowi precedens - do tej pory Apple sukcesywnie zwiększało ich liczbę na rynku. W 201. r. ma nastąpić spadek ich dostaw o 12,7 proc. (do 64,9 mln egzemplarzy), co jest tym dotkliwsze, że tablety z Androidem zaliczą 16-procentowy wzrost (do 159,9 mln sztuk), zaś tablety z Windowsem - 67,3 proc. (do 10,9 mln sztuk).
Co kryje się za gorszymi wynikami? Zdaniem IDC zaważył dłuższy niż oczekiwano cykl życia urządzeń, wynoszący 3-4 lata lub nawet więcej. Widać tu znaczną różnicę w stosunku do smartfonów, które zmieniamy zwykle co 2-3 lata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)