Computex 2008 - najciekawsze gadżety targów
Zakończone w sobotę targi Computex 2008 nie obfitowały raczej w zbyt wiele przełomowych wydarzeń - być może dlatego, że większość prezentowanych rozwiązań i technologii zapowiedziano wcześniej. Na imprezie tej rangi nie mogło jednak zabraknąć gadżetów na poły innowacyjnych, niekiedy śmiesznych, a nierzadko - dziwnych. Cyfrowe ramki fotograficzne z funkcją drukowania, małe roboty walące się w głowę młotkiem po nadejściu nowej wiadomości IM lub e-mail czy prototypowe interfejsy użytkownika - to tylko niektóre z nich.
10.06.2008 | aktual.: 10.06.2008 15:17
Bramy Computeksu 2008 otwarto 3 czerwca, a zamknięto cztery dni później. Targi odbywające się rokrocznie w stolicy Tajwanu, Taipei, to druga pod względem wielkości impreza tego typu na świecie. W przeciwieństwie do niektórych wystaw, Computex cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, o czym świadczy rosnąca liczba wystawców, stoisk i zwiedzających je gości. W tym roku na targach rządziły tanie laptopy, oficjalną premierę miała również pierwsza platforma mobilna AMD - Puma, procesory Intel Atom i układy Nvidia Tegra. Oprócz tego byliśmy świadkami premier nieco mniejszego kalibru, które pokrótce omawiamy poniżej.
Asus mocny nie tylko w gębie
Firma Asustek była na tegorocznym Computeksie bardzo widoczna ( bądź co bądź jest to spółka tajwańska ). Oprócz nowych modeli tanich laptopów Eee PC Tajwańczycy pokazali również projekt VirtualReal - nową metodę interakcji użytkownika z komputerem. System działa w oparciu o dwa wyświetlacze - nad górnym znajduje się kamera rozpoznająca ruchy i gesty użytkownika, dolny ( dotykowy ) służy jako klawiatura. Producent przyznaje jednak, że nie ma na razie żadnych planów komercyjnego wdrożenia systemu, który pozostaje na razie na etapie prac koncepcyjnych.
Inna propozycja Asustek to komputer dla graczy, noszący oznaczenie Ares CG615. Gamer Chic PC - w skład konfiguracji tego monstrum wchodzą cztery procesory Intel Core 2 Extreme, cztery karty graficzne Nvidia GeForce, 8 GB pamięci RAM DDR3, 4 terabajty przestrzeni dyskowej oraz zestaw chłodzenia cieczą.
Osobisty elektropowiadamiacz i tańczące roboty
Na stoisku firmy Stysen - Stysen można było podziwiać urządzenie o nazwie i-Knock B01. przypominające wyglądem minirobota. Po podłączeniu go do portu USB komputera i-Knock będzie monitorował rozmowy prowadzone przez aplikacje IM i za każdym razem, gdy otrzymana zostanie nowa wiadomość... uderzy się w głowę trzymanym w "dłoni" młotkiem. Mały elektroniczny masochista będzie wyrządzał sobie krzywdę również wtedy, gdy odnotuje nową wiadomość e-mail w skrzynce pocztowej. Urządzenie może też wydawać z siebie różne ( zaprogramowane ) komunikaty głosowe oraz rozpoznaje ok. 20 różnych emotikonów.
Firma MSI zaprezentowała z kolei nowe modele robotów, wyprodukowane w kooperacji z japońską spółką Speecys. Każdy z robotów posiada wbudowaną w głowie kamerę internetową, może "śpiewać", tańczyć i zapewniać użytkownika o swoich do niego uczuciach słowami "I love you". Drukarko-foto-ramka
Cyfrowe ramki fotograficzne zwykle są do siebie podobne pod względem funkcjonalności bez względu na producenta. W urządzeniach tego typu największą innowację stanowi dziś obsługa protokołów Bluetooth i Wi-Fi oraz funkcja automatycznej zmiany orientacji zdjęć. Dlatego też propozycja Abit - Funfab Digital Photo Frame Printer F8. - może wprowadzić zamieszanie na rynku. Urządzenie oprócz wyświetlania obrazów może również je drukować ( format zdjęć - 4 x 6 cali ) do czego wykorzystuje technologię druku termosublimacyjnego w rodzielczości 300 dpi.
Chłodzenie laptopa od Gigabyte
"Urządzenie" o nazwie Roll Pad - (strona pruduktu), jakie zaprezentował Gigabyte, wzorowane jest na stosowanych w starożytnych Chinach bambusowych składanych matach ochronnych, w które owijano pędzle ( tak przynajmniej twierdzą spece od marketingu ). Przeznaczenie Roll Pada jest nieco inne - umieszczone pod notebookiem ułatwia cyrkulację powietrza i poprawia chłodzenie maszyny. Gumowe elementy chronią przed zarysowaniem podłoża, np. biurka. Produkt zdobył wyróżnienie Taiwan Excellence w kategorii "design".
Ubuntu Netbook Remix
Pierwszego dnia targów zaprezentowano wersję systemu operacyjnego Ubuntu Linux przeznaczoną do instalacji w minilaptopach. Pod kontrolą Netbook Remix - (strona ubuntu.com) pracował m.in. widoczny na fotografii tablet PC firmy Amtek, wyposażony w procesor Intel Atom i wyświetlacz o przekątnej 10,2". Ekran laptopa jest dotykowy. Urządzenie przeznaczone jest na razie do zastosowań w punktach usługowych, ale Amtek chce przygotować również konsumenckie wydanie takiego laptopa ( modele te mają znaleźć się w sprzedaży w ciągu najbliższych miesięcy ).
LED-owa lampa do czytania
Lampy stworzone w oparciu o technologię LED nie należą do nowości, jednak na tegorocznym Computeksie znalazł się jeden ciekawy egzemplarz takiego urządzenia. Lumen Art - (strona produktu) - firmy Prodisc umożliwia regulację jasności emitowanego światła ( wystarczy przesunąć palcem po dotykowym czujniku ). Żywotność lampy ma wynosić 1. tysięcy godzin. Urządzenie kosztuje 120 dolarów.
Komputer ścienny
Komputery wyprodukowane przez JSP-Tech wyglądają może nieco jak gigantyczne iPody ( są nawet dostępne w różnych wersjach kolorystycznych ) ale zaprojektowano je tak, aby użytkownik mógł je zawiesić na ścianie. Maszyny korzystają z płyt głównych Intel Mini ITX, a ich obsługę ułatwia dołączona bezprzewodowa klawiatura. Opcjonalnym wyposażeniem może być umieszczony na przednim panelu mały wyświetlacz LCD. Nie ujawniono jedynie cen.
Marzenie pirata
Oto urządzenie SharkCopier firmy Vinpower Digital - kopiarka nośników optycznych, zdolna do duplikacji 1. płyt CD, DVD lub Blu-ray jednocześnie. Dodatkowo można tworzyć zespoły takich urządzeń, łącząc je ze sobą i zarządzając z jednego źródła, aby kopiować dyski na masową skalę. Prędkość zapisu wynosi 4x lub 8x w zależności od nośnika. Co ważne, kopiarka nadrukuje również etykietę dyskową - wystarczy odwrócić płytę w kieszeni.
Na koniec ciekawostka. W trakcie ceremonii otwarcia targów uczestniczył prezydent Tajwanu, Ying-jeou Ma - specjalnie z tej okazji głowie państwa zaprezentowano miniaturową makietę miasta Taipei wykonaną w całości z układów scalonych.
Kolejna edycja targów już za rok. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co działo się w Taipei w ubiegłym tygodniu, zapraszamy do odwiedzin naszego wątku specjalnego, poświęconego Computeksowi 2008.