Computex 2008 - najciekawsze gadżety targów

Computex 2008 - najciekawsze gadżety targów
Źródło zdjęć: © IDG

10.06.2008 14:00, aktual.: 10.06.2008 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakończone w sobotę targi Computex 2008 nie obfitowały raczej w zbyt wiele przełomowych wydarzeń - być może dlatego, że większość prezentowanych rozwiązań i technologii zapowiedziano wcześniej. Na imprezie tej rangi nie mogło jednak zabraknąć gadżetów na poły innowacyjnych, niekiedy śmiesznych, a nierzadko - dziwnych. Cyfrowe ramki fotograficzne z funkcją drukowania, małe roboty walące się w głowę młotkiem po nadejściu nowej wiadomości IM lub e-mail czy prototypowe interfejsy użytkownika - to tylko niektóre z nich.

Bramy Computeksu 2008 otwarto 3 czerwca, a zamknięto cztery dni później. Targi odbywające się rokrocznie w stolicy Tajwanu, Taipei, to druga pod względem wielkości impreza tego typu na świecie. W przeciwieństwie do niektórych wystaw, Computex cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, o czym świadczy rosnąca liczba wystawców, stoisk i zwiedzających je gości. W tym roku na targach rządziły tanie laptopy, oficjalną premierę miała również pierwsza platforma mobilna AMD - Puma, procesory Intel Atom i układy Nvidia Tegra. Oprócz tego byliśmy świadkami premier nieco mniejszego kalibru, które pokrótce omawiamy poniżej.

Asus mocny nie tylko w gębie

Firma Asustek była na tegorocznym Computeksie bardzo widoczna ( bądź co bądź jest to spółka tajwańska ). Oprócz nowych modeli tanich laptopów Eee PC Tajwańczycy pokazali również projekt VirtualReal - nową metodę interakcji użytkownika z komputerem. System działa w oparciu o dwa wyświetlacze - nad górnym znajduje się kamera rozpoznająca ruchy i gesty użytkownika, dolny ( dotykowy ) służy jako klawiatura. Producent przyznaje jednak, że nie ma na razie żadnych planów komercyjnego wdrożenia systemu, który pozostaje na razie na etapie prac koncepcyjnych.

Obraz
© Asustek zaprezentował interfejs VirtualReal

Inna propozycja Asustek to komputer dla graczy, noszący oznaczenie Ares CG615. Gamer Chic PC - w skład konfiguracji tego monstrum wchodzą cztery procesory Intel Core 2 Extreme, cztery karty graficzne Nvidia GeForce, 8 GB pamięci RAM DDR3, 4 terabajty przestrzeni dyskowej oraz zestaw chłodzenia cieczą.

Obraz
© A to komputer dla graczy: Ares CG6150 Gamer Chic PC

Osobisty elektropowiadamiacz i tańczące roboty

Na stoisku firmy Stysen - Stysen można było podziwiać urządzenie o nazwie i-Knock B01. przypominające wyglądem minirobota. Po podłączeniu go do portu USB komputera i-Knock będzie monitorował rozmowy prowadzone przez aplikacje IM i za każdym razem, gdy otrzymana zostanie nowa wiadomość... uderzy się w głowę trzymanym w "dłoni" młotkiem. Mały elektroniczny masochista będzie wyrządzał sobie krzywdę również wtedy, gdy odnotuje nową wiadomość e-mail w skrzynce pocztowej. Urządzenie może też wydawać z siebie różne ( zaprogramowane ) komunikaty głosowe oraz rozpoznaje ok. 20 różnych emotikonów.

Obraz
© i-Knock B01

Firma MSI zaprezentowała z kolei nowe modele robotów, wyprodukowane w kooperacji z japońską spółką Speecys. Każdy z robotów posiada wbudowaną w głowie kamerę internetową, może "śpiewać", tańczyć i zapewniać użytkownika o swoich do niego uczuciach słowami "I love you". Drukarko-foto-ramka

Cyfrowe ramki fotograficzne zwykle są do siebie podobne pod względem funkcjonalności bez względu na producenta. W urządzeniach tego typu największą innowację stanowi dziś obsługa protokołów Bluetooth i Wi-Fi oraz funkcja automatycznej zmiany orientacji zdjęć. Dlatego też propozycja Abit - Funfab Digital Photo Frame Printer F8. - może wprowadzić zamieszanie na rynku. Urządzenie oprócz wyświetlania obrazów może również je drukować ( format zdjęć - 4 x 6 cali ) do czego wykorzystuje technologię druku termosublimacyjnego w rodzielczości 300 dpi.

Obraz
© Abit Funfab Digital Photo Frame Printer F80

Chłodzenie laptopa od Gigabyte

"Urządzenie" o nazwie Roll Pad - (strona pruduktu), jakie zaprezentował Gigabyte, wzorowane jest na stosowanych w starożytnych Chinach bambusowych składanych matach ochronnych, w które owijano pędzle ( tak przynajmniej twierdzą spece od marketingu ). Przeznaczenie Roll Pada jest nieco inne - umieszczone pod notebookiem ułatwia cyrkulację powietrza i poprawia chłodzenie maszyny. Gumowe elementy chronią przed zarysowaniem podłoża, np. biurka. Produkt zdobył wyróżnienie Taiwan Excellence w kategorii "design".

Obraz
© Gigabyte Roll Pad

Ubuntu Netbook Remix

Pierwszego dnia targów zaprezentowano wersję systemu operacyjnego Ubuntu Linux przeznaczoną do instalacji w minilaptopach. Pod kontrolą Netbook Remix - (strona ubuntu.com) pracował m.in. widoczny na fotografii tablet PC firmy Amtek, wyposażony w procesor Intel Atom i wyświetlacz o przekątnej 10,2". Ekran laptopa jest dotykowy. Urządzenie przeznaczone jest na razie do zastosowań w punktach usługowych, ale Amtek chce przygotować również konsumenckie wydanie takiego laptopa ( modele te mają znaleźć się w sprzedaży w ciągu najbliższych miesięcy ).

Obraz
© System Ubuntu Netbook Remix w tablecie firmy Amtek

LED-owa lampa do czytania

Lampy stworzone w oparciu o technologię LED nie należą do nowości, jednak na tegorocznym Computeksie znalazł się jeden ciekawy egzemplarz takiego urządzenia. Lumen Art - (strona produktu) - firmy Prodisc umożliwia regulację jasności emitowanego światła ( wystarczy przesunąć palcem po dotykowym czujniku ). Żywotność lampy ma wynosić 1. tysięcy godzin. Urządzenie kosztuje 120 dolarów.

Obraz
© Lumen Art - lampa LED-owa marki Prodisc

Komputer ścienny

Komputery wyprodukowane przez JSP-Tech wyglądają może nieco jak gigantyczne iPody ( są nawet dostępne w różnych wersjach kolorystycznych ) ale zaprojektowano je tak, aby użytkownik mógł je zawiesić na ścianie. Maszyny korzystają z płyt głównych Intel Mini ITX, a ich obsługę ułatwia dołączona bezprzewodowa klawiatura. Opcjonalnym wyposażeniem może być umieszczony na przednim panelu mały wyświetlacz LCD. Nie ujawniono jedynie cen.

Obraz
© Komputery ścienne JSP-Tech

Marzenie pirata

Oto urządzenie SharkCopier firmy Vinpower Digital - kopiarka nośników optycznych, zdolna do duplikacji 1. płyt CD, DVD lub Blu-ray jednocześnie. Dodatkowo można tworzyć zespoły takich urządzeń, łącząc je ze sobą i zarządzając z jednego źródła, aby kopiować dyski na masową skalę. Prędkość zapisu wynosi 4x lub 8x w zależności od nośnika. Co ważne, kopiarka nadrukuje również etykietę dyskową - wystarczy odwrócić płytę w kieszeni.

Obraz
© Bateria multikopiarek nośników optycznych SharkCopier

Na koniec ciekawostka. W trakcie ceremonii otwarcia targów uczestniczył prezydent Tajwanu, Ying-jeou Ma - specjalnie z tej okazji głowie państwa zaprezentowano miniaturową makietę miasta Taipei wykonaną w całości z układów scalonych.

Obraz
© Makieta Taipei wykonana z płytek scalonych

Kolejna edycja targów już za rok. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co działo się w Taipei w ubiegłym tygodniu, zapraszamy do odwiedzin naszego wątku specjalnego, poświęconego Computeksowi 2008.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)