Co ukrywa przed światem Apple? Praktyki rodem z Microsoftu?

Co ukrywa przed światem Apple? Praktyki rodem z Microsoftu?

Co ukrywa przed światem Apple? Praktyki rodem z Microsoftu?
Źródło zdjęć: © Apple
04.03.2008 16:00, aktualizacja: 04.03.2008 16:29

Vladimir Vukicevic, programista zaangażowany w prace nad trzecią wersją przeglądarki internetowej Mozilla Firefox, szukając sposobów na przyspieszenie działania aplikacji w systemie Mac OS X odkrył, że Apple może stosować tę samą taktykę, o którą oskarżany był Microsoft.

Chodzi mianowicie o stosowanie przez programistów Apple technik, które sprawiają, że aplikacje firmy lepiej działają z firmowym systemem operacyjnym. Vukicevic twierdzi, iż wykrył sekretne usprawnienia w WebKicie - silniku przeglądarki Safari.

Obraz
© (fot. IDG)

W trakcie prac nad optymalizacją Firefoksa Vukicevic natrafił na niespodziewany problem - jego analiza doprowadziła go do modułu BeamSync, dodanego do systemu Mac OS X 10.4 Tiger ( szczegółowo opisał to w swoim blogu, we wpisie Finding the OS X Turbo Button - http://blog.vlad1.com/2008/02/28/finding-the-os-x-turbo-button/ ).

Vukicevic zdołał osiągnąć zamierzony rezultat ( czyli optymalizację działania Firefoksa pod Mac OS X ), ale stwierdził przy tym, że WebKit ma własne, nieudokumentowane sposoby, aby program Apple w środowisku systemu spod znaku jabłka "czuł się" lepiej niż inne aplikacje. Deweloper utrzymuje, że takich sztuczek w bibliotece silnika Safari jest ponad 100.

Przeglądarka Safari oparta jest na oprogramowaniu open source, jednak Vukicevic powątpiewa w to, czy Apple działając w ten sposób, tzn. ukrywając pewne elementy oprogramowania, jest w pełni oddane idei wolnego oprogramowania. "Mimo frustracji, jakie budzi we mnie Linux, takie ukrywanie nie jest możliwe w prawdziwym środowisku open source" - pisze deweloper. "Nie sądzę, aby było to złośliwe, to po prostu niefortunne pójście po linii najmniejszego oporu, o wiele za łatwe dla firmy, która nie jest w pełni otwarta."

David Hyatt, programista WebKita, twierdzi, że nieudokumentowanie niektórych funkcjonalności podyktowane zostało względami bezpieczeństwa.

Polecamy też obszerny artykuł na ten temat, jaki zamieszczony został w serwisie ArsTechnica - http://arstechnica.com/news.ars/post/20080229-finding-a-worm-in-the-apple-secret-apis-in-mac-os-x.html ( w j. angielskim ).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)