Co naprawdę myślisz? Umieść swoje zdjęcie i sprawdź

Microsoft pracuje nad technologią, która ma pozwolić na automatyczne rozpoznawanie ludzkich emocji w oparciu o ich wyraz twarzy. Jak się okazuje, komputery już teraz są w stanie powiedzieć o nas więcej, niż wydaje nam się możliwe.

Co naprawdę myślisz? Umieść swoje zdjęcie i sprawdź
Źródło zdjęć: © Microsoft

Systemy do automatycznego rozpoznawania twarzy na zdjęciach i filmach nikogo już szczególnie nie dziwią. Stosowane są w systemach monitoringu, w programach do edycji dźwięk czy portalach społecznościowych, gdzie ułatwiają gromadzenie materiałów, na których znajdują się użytkownicy i ich znajomi. Jak się jednak okazuje, można pójść znacznie dalej. Poza określeniem _ kto _ znajduje się na zdjęciu, niedługo automat będzie mógł również stwierdzić _ w jakim stanie emocjonalnym się znajduje _.

Wszystko dzięki systemowi do rozpoznawania emocji, którego wersję testową Microsoft umieścił w internecie. Poza opracowanymi przez inżynierów giganta algorytmami, bazuje on na uczeniu maszynowym – czyli w miarę używania stawać ma się coraz lepszy i dokładniejszy w określaniu ludzkich uczuć.

W testowej wersji, po umieszczeniu w aplikacji zdjęcia bądź podania linka do niego, program najpierw dokonuje rozpoznania twarzy. Po wykryciu na fotografii ludzi, przypisuje każdemu z nich punktację w ośmiu kategoriach: złość, pogarda, odraza, strach, szczęście, neutralne, smutek, zaskoczenie. Punkty przyznawane są w zakresie od 0 do 1.

Na razie system nie służy do niczego praktycznego, poza sprawdzeniem, czy w ogóle działa. W przyszłości można sobie jednak wyobrazić użycie podobnego rozwiązania, chociażby w smartfonach – mogłyby pomóc w automatycznym wybieraniu najlepszych zdjęć. Mogłoby ono również dodatkowo usprawnić działanie monitoringu, który dzięki niemu byłby w stanie zwracać uwagę ochrony na ludzi znajdujących się w szczególnych stanach emocjonalnych. Reklamodawcy i marketingowcy mogliby z kolei używać go do sprawdzania skuteczności prowadzonych przez siebie kampanii. Można też wyobrazić sobie reklamy, które będą dopasowane do naszego nastroju.

W połowie tego roku Microsoft pokazał również inne działające na podobnej zasadzie narzędzie. To z kolei pozwala określić na podstawie zdjęcia wiek przedstawionej na nim osoby. Czy działa? Również to możecie sprawdzić sami.

Czytaj również: Sprawdź, na ile lat wyglądaszCzytaj również: Sprawdź, na ile lat wyglądasz

_ Dominik Gąska _

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)