CMS najlepszej jakości - który wybrać?

CMS najlepszej jakości - który wybrać?

CMS najlepszej jakości - który wybrać?
12.07.2012 12:04, aktualizacja: 12.07.2012 14:30

System swobodnego zarządzania treścią zdobywa coraz większe rzesze fanów, skuszonych wizją nieskomplikowanego, samodzielnego tworzenia i edycji własnej witryny WWW. Nie wszystkie rozwiązania są jednak porównywalnej jakości - oferują rożny poziom obsługi witryny, zabezpieczenia czy niejednolite zaplecze dodatkowych łatek.

Najpopularniejsze w Polsce
CMS to najpopularniejsze narzędzie, wykorzystywane powszechnie przez portale tematyczne i hobbystyczne, webowe edycje gazet, witryny rządowe, szkół i uczelni, stowarzyszenia, kluby, biblioteki oraz ośrodki kultury. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest proste w obsłudze narzędzie, obsługiwane przez redaktora spoza działu technicznego.

CMS jest niezwykle popularny w Polsce. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez czołowego providera hostingu, największą popularnością cieszy się Joomla –. skonstruowanych zostało przy jej pomocy 43% stron. Następny w kolejności był WordPress z niemal połową wyniku lidera – 26%. Na podium stanął także Drupal (8%).

Na świecie proporcje w popularności są odwrócone. Przoduje Wordpress (55. wyboru wśród CMS-ów), dalej Joomla (11%), Drupal osiągnął zbliżony wynik jak w Polsce – 6% przebadanych stron.

Najlepszy, funkcjonalny CMS
Każdy z systemów dedykowany jest dla innego typu użytkownika, posiadającego zróżnicowane kompetencje informatyczne.
WordPress polecany jest dla początkujących i niezaawansowanych twórców stron, z uwagi na prosty, intuicyjny interfejs. Obsługuje on pluginy, przyjazne linki i pozwala na swobodny wybór skórki.

Joomla uznawana jest za nieco bardziej zaawansowany system, choć także z nią użytkownik poradzi sobie po krótkim przeszkoleniu. Model działania przypomina pracę w Microsoft Word. Oba systemy są wciąż rozwijane oraz w pełni darmowe.

ModX, podobnie jak TYPO3. to system niepolecany dla początkujących webmasterów. Jego obsługa wymaga posiadania dużej wiedzy programistycznej. System daje możliwość swobodnej edycji, pod warunkiem posiadania specjalistycznej wiedzy.

Drupal stanowi ciekawą hybrydę, poszerzoną m.in. o system blogów, for, newsletterów czy galerii zdjęć. Choć ceniony za funkcjonalność, krytykowany jest równocześnie przez zaawansowanych webmasterów za zbyt ubogie funkcjonalności, a dla początkujących jest za trudny. Także ten system jest darmowy i wciąż rozwijany.

Bezpieczeństwo najważniejsze
Popularne CMSy charakteryzują się odmiennym stopniem zabezpieczenia, na poziom którego składa się szereg kluczowych czynników. Analizować można na przykład długość kodu, w kategorii której wygrywa bezkonkurencyjnie najkrótszy Drupal (następne w kolejności - Joomla i MODx). Czym krótszy kod, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia tam buga.

Przede wszystkim jednak, analizować należy występującą w systemie ilość dziur. Pod tym względem najgorzej w testach wypada najpopularniejsza w Polsce Joomla (tuż za nią TYPO3 i Drupal, który posiada jednak najwięcej błędów na LOC-u). Najmniej luk zarejestrowano w systemie MODx.

Przy ocenie najlepszego systemu nie warto zwracać jedynie uwagi na ilość, ale i na jakość wyszukanych błędów. Inną wagę posiadają trzy nieistotne błędy, których redaktor nawet nie zauważy, a inną jeden błąd krytyczny, który opóźni lub uniemożliwi pracę w systemie. Zmiana kryterium powoduje znaczne odwrócenie zestawienia.

Najmniej krytycznych błędów posiadał bardzo popularny w Polsce WordPress –. miał on jedynie jedną decydującą lukę w systemie. Następne w zestawieniu, z dwoma błędami krytycznymi, uplasowały się rzadziej wykorzystywane MODx i ExpressionEngine.

Pomimo, że Joomla przodowała pod względem ilości błędów, nie okazały się one nazbyt znaczące. Ogólnie zarejestrowano jedynie trzy znaczące nieprawidłowości. Najgorzej w zestawieniu wypada TYPO3. będąc obciążonym aż 18 poważnymi lukami w systemie.

- Wszelkie luki i błędy w budowie są głównym problemem użytkowników, decydujących się na korzystanie z CMS-ów. Błędy mogą skutkować przestojami w pracy czy np. ograniczonymi możliwościami edycji. Wybór wadliwego systemu można naprawić podejmując właściwe działania prewencyjne. Najpraktyczniejszy jest stały monitoring witryny, rejestrujący każdą przerwę i natychmiastowo informujący o tym właściciela wadliwie działającej witryny –. wyjaśnia Tomasz Kuźniar z Monit24.pl.

Najgorsze w skutkach jest odkrywanie poważnych luk bezpieczeństwa. Często okazuje się, że po ich ujawnieniu rozpoczynają się fale ataków na strony stworzone w oparciu o dany system. Nieraz zdarzało się, że po opublikowaniu na stronie oficjalnej komunikatu o wystąpieniu błędu i naprawieniu go, nieuczciwi internauci atakowi strony, wynajdując niezaktualizowane witryny. Również i przed tym można łatwo się obronić.

- Kluczowe dla przedsiębiorców powinny być bezpieczeństwo i wiarygodność ich biznesu. Na tym polu certyfikat SSL spełnia rolę strażnika, który chroni firmę przed utratą przesyłanych przez użytkownika danych. Zastosowanie certyfikatu SSL jest najprostszym i najskuteczniejszym narzędziem chroniącym przed webowymi atakami ze strony hackerów.

Mówiąc o budowaniu pozytywnego wizerunku w oparciu o wiarygodność nie powinniśmy też zapominać o instalacji pieczęci bezpieczeństwa udostępnianej wraz z certyfikatem SSL. Jej obecność w wyraźny i czytelny sposób informuje odwiedzających naszą stronę, że ich bezpieczeństwo ma dla nas kluczowe znaczenie - dopowiada Jakub Skowroński, Koordynator ds. marketingu internetowego w Unizeto Technologies SA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)