Cloud TPU to rozwiązanie, dzięki któremu urządzenia będą uczyć się szybciej

Cloud TPU to rozwiązanie, dzięki któremu urządzenia będą uczyć się szybciej

Cloud TPU to rozwiązanie, dzięki któremu urządzenia będą uczyć się szybciej
Źródło zdjęć: © google
Mateusz Żołyniak
17.05.2017 20:03

Sztuczna inteligencja to nie przyszłość a teraźniejszość. Potwierdza to coraz szersze wykorzystanie bazujących na niej rozwiązań, czego przykładem są liczne usługi Google’a, w tym zaprezentowany właśnie Google Lens. Gigant z Mountain View doskonale zdaje sobie przy tym sprawę, że największym ograniczeniem w rozwoju sztucznej inteligencji jest brak odpowiedniej mocy obliczeniowej i wprowadza właśnie nowe układy TPU.

Tensor Processing Units stają się jeszcze lepsze

Google w ubiegłym roku wprowadziło pierwsze TPU (Tensor Processing Units), które miały przyspieszyć operacje wykonywane przez sztuczną inteligencję, w szczególności algorytmy uczenia maszynowego. Teraz firma wprowadza nową generację tego rozwiązania - Cloud TPU.

Czym się charakteryzują?

Obraz
© google

Pojedynczy akcelerator Google’a cechuje się mocą obliczeniową na powalającym poziomie 180 teraflopów, dzięki czemu rozwiązania bazujące na uczeniu maszynowym będą działać o wiele wydajniej. Największą zaletą jest jednak możliwość łączenia pojedynczych Cloud TPU - łącznie może być ich aż 64, co umożliwi wykorzystania aż 11,5 petaflopów w trenowaniu algorytmów sztucznej inteligencji (uczeniu maszynowym).

Google chwali się, że Cloud TPU można bez najmniejszego problemu parować z procesorami Intela z linii Skylake oraz układami graficznymi Nvidii, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie niemal perfekcyjnego systemu do uczenia maszynowego. Rozwiązanie zarządzanie może być z wykorzystanie otwartego frameworka TensorFlow.

Jak Google wykorzysta nowe TPU?

Obraz
© google

Gigant z Mountain View ujawnił, że to właśnie na nowych układach TPU działają bazy danych Google’a. Firma stworzyła ponadto TensorFlow Research Cloud, czyli chmurę obliczeniową, która bazuje na 1000 układów Cloud TPU. Co więcej, będzie ona udostępniana za darmo na potrzeby prac najważniejszych badaczy, szczególnie w branży medycznej.

Google umożliwia do tego wspólną pracę nad rozwiązaniami bazującymi na uczeniu maszynowym w ramach inicjatywy Google.ai. To właśnie w jej ramach firma ma udostępniać swoje rozwiązania i pomagać w tworzeniu algorytmów sztucznej inteligencji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)