CIA chciała wykorzystać pioruny, jako broń niezostawiającą śladów

CIA chciała wykorzystać pioruny, jako broń niezostawiającą śladów

CIA chciała wykorzystać pioruny, jako broń niezostawiającą śladów
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
23.09.2020 10:09

Pomysły wywiadu i armii z czasów zimnej wojny nie przestają zaskakiwać dekady po jej zakończeniu. W niedawno odtajnionych dokumentach CIA znalazła się wzmianka o chęci bojowego wykorzystania piorunów.

Pod koniec lat 60. w CIA pojawiła się propozycja wykorzystanie piorunów, jako broni, która nie zostawia śladów pozwalających wyśledzić, kto był jej użytkownikiem i kto dokonał zabójstwa.

Zmobilizowanie burz i piorunów do walki w imieniu Stanów Zjednoczonych przeciwko Związkowi Radzieckiemu i krajom socjalistycznym miałoby wykorzystać cieniutkie metalowe pręciki. Miałyby one sprowadzać naturalne wyładowania elektryczne w miejsce wybrane przez CIA.

Pręty lub kable o grubości ułamka milimetra byłyby rozwijane z samolotów lub rakiet pozostających w górnych rejonach atmosfery. Idea była taka, że ładunek elektryczny z uderzenia pioruna schodziłby po kablu i wywoływał porażenie u osoby - celu.

Taka broń miałaby swoje zalety, jak wspomniany brak śladów mogących naprowadzić śledczych na działanie CIA i Stanów Zjednoczonych. Równocześnie miała też sporo wad, które ostatecznie przesądziły o tym, że śmiercionośne pioruny nie zostały wykorzystane przez CIA. Ich wykorzystanie byłoby możliwe tylko w czasie burzy, a osoba - cel musiałaby znajdować się bardzo blisko naprowadzającego kabla.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)