Chrome OS - Google współpracuje z Intelem

Chrome OS - Google współpracuje z Intelem

Chrome OS - Google współpracuje z Intelem
Źródło zdjęć: © Google
10.07.2009 12:30, aktualizacja: 13.07.2009 10:53

Czołowy wytwórca procesorów na świecie włączył się w prace nad rozwojem systemu operacyjnego Chrome OS. Co więcej, współpraca Google z Intelem w tym zakresie trwa już od pewnego czasu.

Wcześniej Google poinformowało, że w gronie firm, z którymi współpracuje nad rozwojem projektu znaleźli się m.in. producenci komputerów: HP, Acer, Asustek i Lenovo oraz wytwórcy procesorów do urządzeń mobilnych: Qualcomm, Texas Instruments i Freescale Semiconductor. Obecność w tej grupie Intela jest o tyle znacząca, że procesory tej firmy obecne są w czterech na pięć używanych na świecie komputerów. Zrozumiałe jest, że Intel chce wzmocnić pozycję układów Atom, dedykowanych właśnie dla netbooków.

Obraz
© (fot. IDG)

Intel swego czasu zainicjował własny projekt lekkiego systemu dla urządzeń przenośnych i netbooków. Mowa o projekcie Moblin - http://tech.wp.pl/moblin-2-0-beta-idealny-dla-netbookow-z-atomem-6034829468955265a, OS-ie opartym na jądrze Linuksa.

Google Chrome OS ma obsługiwać architekturę procesorów x86 i ARM. Przeznaczony jest przede wszystkim dla typowych internautów, najczęściej w codziennej pracy z komputerem korzystających z Internetu. Chrome OS miałby stanowić alternatywę dla Windows, panującego obecnie w segmencie komputerów stacjonarnych, notebooków i netbooków. Microsoft i Intel do tego stopnia zdominowały rynek PC, że w stosunku do maszyn z procesorami x86 i pracujących pod kontrolą Windows ukuto termin "Wintel".

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)