Moblin 2.0 beta idealny dla netbooków z Atomem

Moblin 2.0 beta idealny dla netbooków z Atomem

Moblin 2.0 beta idealny dla netbooków z Atomem
Źródło zdjęć: © IDG.pl
20.05.2009 22:00, aktualizacja: 21.05.2009 10:41

Znajdujący się od niedawna pod opieką Linux Foundation bazujący na Linuksie system operacyjny Moblin 2.0 doczekał się wersji beta. Oprogramowanie przeznaczone jest przede wszystkim dla netbooków pracujących pod kontrolą procesorów z rodziny Intel Atom.

Moblin, to opracowany przez Intela w 200. r. open source'owy projekt systemu operacyjnego dla komputerów netbook i urządzeń MID, opartego na Linuksie. Zamysłem autorów projektu było stworzenie platformy maksymalnie wykorzystującej możliwości procesorów Atom, przeznaczonych do montażu w wymienionych urządzeniach. Niedawno Intel przekazał projekt pod opiekę Fundacji Linuksa.
Co nowego?

Wersja beta Moblina 2.0 oferuje nowy interfejs użytkownika (bazujący na graficznym frameworku Clutter) specjalnie zoptymalizowany do pracy na niewielkich wyświetlaczach, którymi dysponują "Atomowe" netbookach. Ma się to przełożyć na wydłużenie ich czasu pracy na baterii oraz szybsze uruchamianie.

Użytkownicy systemu otrzymali do dyspozycji znajdujący się na górze ekranu pasek narzędziowy pozwalającego na skorzystanie z różnych rozwijanych paneli - główny zapewnia natychmiastowy dostęp między innymi do kalendarza, zadań, poczty, ulubionych aplikacji oraz serwisów społecznościowych ( obecnie obsługiwane: Twitter i Last.fm ). Za połączenia odpowiada zaktualizowany menadżer połączeń ConnMan, natomiast dzięki platformie GNOME Mobile powinniśmy móc uruchomić programy desktopowych aplikacji dla Linuksa.
Warto dodać, że większość obecnie sprzedawanych netbooków korzystających z układów Intela pracuje pod kontrolą systemu Windows XP. Moblin 2.0 beta natomiast nie jest jedynym konkurentem Microsoftu w tym segmencie - pomagają mu Android Google'a oraz Ubuntu Linux Remix.

Nowa wersja Moblina powinna bez problemu pracować na następujących urządzeniach: Acer Aspire One, Asus eeePC 901. 1000H, Dell Mini 9, MSI Wind, Lenovo S10, Samsung NC10, HP Mini 1010 i 1120NR.
Program można pobrać pod tym adresem.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)