Trwa ładowanie...

Chiune Sugihara. Kim jest mężczyzna z Google Doodle?

Chiune Sugihara jest bohaterem dzisiejszego Google Doodle. Ten japoński dyplomata wsławił się udzieleniem pomocy kilku tysiącom Żydów w czasie II wojny światowej.
Share
Chiune Sugihara - bohater Google Doodle z 29. lipca
Chiune Sugihara - bohater Google Doodle z 29. lipcaŹródło: Materiały prasowe
d2iqzvk

Chiune Sugihara. Tak nazywa się człowiek, którego Google Doodle upamiętnia dziś z okazji rocznicy jego bohaterskich czynów. To dyplomata z Japonii, który pracował jako wicekonsul w Kownie na Litwie. 29 lipca 1939 roku zaczął wydawać wizy tranzytowe tysiącom Żydów uciekających od horroru zbliżającej się II wojny światowej.

Chiune Sugihara - bohater dzisiejszego Google Doodle

Chiune Sugihara urodził się dokładnie 1 stycznia 1900 roku. Po studiach i odbyciu służby wojskowej został urzędnikiem Cesarstwa Wielkiej Japonii. Początkowo brał udział w negocjacjach ze Związkiem Radzieckim, jednak pod koniec lat 30. wysłano go do Europy. W 1939 roku został wicekonsulem na Litwie. Co ciekawe, jednocześnie rozpoczął współpracę z polskim wywiadem.

d2iqzvk

Chiune Sugihara z niepokojem obserwował wydarzenia na Litwie. Zbliżała się II wojna światowa, a już niedługo ZSRR miał zająć kraj, w którym on pracował jako dyplomata. Zaczęli się do niego zgłaszać Żydzi, którzy planowali ucieczkę z Litwy. Potrzebowali wiz tranzytowych przez Japonię do holenderskiej wyspy Curacao. Bohater dzisiejszego Google Doodle nie otrzymał zgody od swoich przełożonych, jednak zaczął wydawać wizy.

Przeczytaj także: Rene Favaloro w Google Doodle. Wielu Polaków też miało swojego Doodle'a

Chiune Sugihara - poświęcił karierę, by pomóc innym

Chiune Sugihara pomógł kilku tysiącom Żydów. Wśród nich znalazły się także rodziny uchodźców z Polski. Wypisywał zgody na podróż przez Japonię dniami i nocami. Poniósł jednak cenę za swoje bohaterskie czyny. Został zwolniony ze swojej posady. Ostatnie wizy wydał wsiadając do pociągu, którym miał wrócić do swojego kraju.

Chociaż mało osób wie o nim w Polsce, przez historyków jest porównywany do Oskara Schindlera, o którym pisaliśmy tutaj. Ku jego pamięci posadzono także drzewo w Yad Vashem, czyli instytucie pamięci o Holokauście znajdującym się w Jerozolimie. Chiune Sugihara jest bohaterem Google Doodle z 29 lipca 2019 roku.

Zobacz też: Historia według Google. Nie lubię ich Doodle'a!

d2iqzvk

Podziel się opinią

Share
d2iqzvk
d2iqzvk
Więcej tematów