Chiny stworzą ogromny statek kosmiczny. Będzie miał długość kilku kilometrów

Chiny pracują nad "bardzo dużym statkiem kosmicznym", który będzie realizował długoterminowe misje załogowe, jak donosi South China Morning Post. Jego budowa będzie wymagała co najmniej kilku misji, w trakcie których w kosmos dotrą elementy niezbędne do jego skonstruowania.

Chiny zbudują statek kosmiczny o długości kilku kilometrów
Chiny zbudują statek kosmiczny o długości kilku kilometrów
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Chińska Narodowa Fundacja Nauk Przyrodniczych wezwała naukowców do przyłączenia się do pięcioletniego projektu analizy mechaniki "bardzo dużego statku kosmicznego rozciągającego się na kilometry".

Chiny stworzą ogromny statek kosmiczny

Jak zaznacza South China Morning Post, pomysł jest częścią większego, strategicznego projektu, który zapewni "przyszłe wykorzystanie zasobów kosmicznych, eksplorację tajemnic wszechświata i długoterminowe pozostanie na orbicie". Zgodnie ze schematem projektu udostępnionym przez fundację, pracami kieruje agencja podległa chińskiemu Ministerstwu Nauki i Techniki.

Jest to jeden z 10 proponowanych zarysów badań opublikowanych na początku tego miesiąca przez wydział nauk matematyczno-fizycznych Chińskiej Narodowej Fundacji Nauk Przyrodniczych, który planuje sfinansować łącznie pięć projektów. Budżet każdego wyniesie maksymalnie 2,3 mln dolarów. Ze wspomnianego szkicu wynika, że modułowy statek kosmiczny wymagałby wielu startów, a także montażu w przestrzeni kosmicznej, ponieważ ważyłby zbyt dużo i byłby zbyt masywny, aby można go było wynieść na orbitę podczas jednej podróży.

Badacze zaangażowani w projekt stoją przed ogromnym wyzwaniem. Muszą zminimalizować wagę statku kosmicznego, aby zmniejszyć całkowitą liczbę startów potrzebnych do wystrzelenia jego części w kosmos i zoptymalizować koszty budowy, aby dopasować się do budżetu. Muszą również udoskonalić możliwości sterowania strukturami, aby nie dryfowały, wibrowały lub w inny sposób wymykały się spod kontroli podczas montażu.

ZOBACZ TEŻ: Niezwykła mapa granicy Układu Słonecznego. Czegoś takiego jeszcze nie było

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)