Chiny sprawdzą działanie obrony planetarnej. Chcą zmienić kurs asteroidy 2020 PN1
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) planuje zweryfikować możliwości obrony planetarnej i przeprowadzić test na potencjalnie niebezpiecznej asteroidzie 2020 PN1. Podczas zaplanowanej na 2026 rok misji eksperci z Chin podejmą próbę zmiany jej kursu.
Serwis Space.com donosi o planowanym przez Chiny na 2026 rok teście obrony planetarnej. Szczegóły na jego temat zostały ujawnione w chińsko-języcznym wykładzie Long Lehao, głównego projektanta rakiet Long March. Z jego treści wynika, że rakieta Long March 3B wyniesie w kosmos na swoim pokładzie impaktor i orbiter. Pierwszy z nich uderzy w kosmiczny obiekt, a drugi pozwoli śledzić jego zachowanie.
Chiny planują test obrony planetarnej
Misja planowana przez Chiny przypomina misję organizowaną przez NASA - Double Asteroid Redirection Test (DART). Jak zaznacza Space.com, wykorzystana w jej ramach sonda kosmiczna (wyniesiona na orbitę 24 listopada 2021 roku) dotrze do swojego celu we wrześniu. Zadaniem sondy DART jest doprowadzenie do kolizji z Dimorphosem – księżycem planetoidy Didymos i zmiana jego orbity. Będzie to pierwsza misja z wykorzystanie impaktora kinetycznego, pozwalająca przetestować technologie zapobiegające kolizjom z obiektami, których orbity przechodzą blisko orbity Ziemi.
Pojawiające się doniesienia dowodzą, że Chiny pracują nad bardziej rozbudowanym systemem obrony planetarnej. Nie tak dawno informowaliśmy, że Państwo Środka rozpoczęło budowę nowego obiektu obserwacyjnego w Chongqing, w środkowych Chinach. Obiekt o nazwie "China Fuyan" ma składał się z rozproszonych radarów z ponad 20 antenami (każda antena będzie miała średnicę od 25 do 30 metrów). Dzięki nim eksperci będą mogli prowadzić obserwacje asteroid i podobnych obiektów w wysokiej rozdzielczości w promieniu 150 milionów kilometrów i wykrywać potencjalne zagrożenia dla naszej planety. Chińczycy oczekują, że będzie to najdalej sięgający system radarowy na świecie.
ZOBACZ TAKŻE: Woda na "drugiej Ziemi" K2-18b. Pierwsze takie odkrycie w historii
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski