Chiny rozbiły statek kosmiczny na Księżycu. W ten sposób chcą ochronić ludzkość
Chińska agencja kosmiczna rozbiła część statku kosmicznego Chang’e-5 na Księżycu. Dzięki temu obiekt nie stanie się kosmicznym śmieciem, które stanowią poważne zagrożenie dla przyszłej eksploracji kosmosu.
10.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 19:29
Misja Chang’e-5 zakładała pobranie próbek księżycowych skał i gleby. Zakończyła się sukcesem, a kapsuła powrotna ze zgromadzonym materiałem jest w drodze na Ziemię.
Kosmiczne śmieci na Księżycu
Jak donosi "South China Morning Post", chińska agencja kosmiczna CNSA zdecydowała, że niektóre części lądownika zostaną rozbite na powierzchni Księżyca. Eksperci uznali, że pozostawienie ich na powierzchni Srebrnego Globu jest bezpieczniejsze niż na orbicie.
- Jest to ważne zobowiązanie Chin jako odpowiedzialnego dużego kraju na rzecz pokojowej eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej przez ludzi – powiedział przedstawiciel CNSA w rozmowie z portalem SCMP.
Eksperci z całego świata od dawna szukają sposobów na usunięcie śmieci z orbity. Od początku tego roku kilkukrotnie informowaliśmy o niebezpieczeństwach z nimi związanych i o potencjalnych wypadkach, w tym o możliwym zderzeniu kosmicznych śmieci z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
Wśród szukających rozwiązań są również Polacy. Wrocławska spółka SatRevolution opracowała kosmiczny silnik jonowy. Według twórców urządzenie jest bardziej ekologiczne niż dotychczas dostępne odpowiedniki, a za sprawą ich silnika, "satelity, które kończą żywot, będą mogły zostać skierowane w stronę Ziemi, gdzie spalą się w atmosferze".
Niebezpieczne odpady w kosmosie
Silniki jonowe firmy SatRevolution mają zastosowanie w przypadku nanosatelitów w standardzie CubeSat. Są to miniaturowe satelity, które w momencie wystrzelenia posiadają objętość jednego litra o wymiarach kostki 10×10×10 cm, których waga nie przekracza 1,33 kilograma. Wykorzystuje się je głównie w badaniach naukowych, a zwłaszcza w badaniu i obserwacji kosmosu.
Ze względu na wykorzystywane paliwo, czyli teflon, urządzenia osiągają większą wydajność niż silniki chemiczne. Teflon zajmuje znacznie mniej miejsca niż inne rodzaje paliw. Dlatego jest to idealne rozwiązanie dla urządzeń o niewielkich rozmiarach.
Nowoczesne urządzenie pozwala na utrzymanie większej stabilności poruszania się satelity na orbicie bez względu na fazę życia, w jakiej się znajduje. Po zakończonej misji wystarczy obrócić satelitę tyłem do kierunku lotu. Po uruchomieniu silnika satelita wytraca prędkość, co pozwala na schodzenie na coraz niższe orbity. Ostatecznie dociera do atmosfery, gdzie rozpoczyna się proces jego spalania.