Chiny. Naukowcy połączyli geny świni i małpy. Fatalny wynik eksperymentu
Chińczycy stworzyli hybrydowy organizm, łączący komórki świń oraz małp. I chociaż eksperymentu dokonano w dobrej wierze, to wywołał ogromne poruszenie nawet w naukowym świecie. To też nie pierwsza tego typu próba chińskich naukowców.
09.12.2019 | aktual.: 09.12.2019 13:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na świat przyszły dwa prosięta, które częściowo posiadały komórki makaka jawajskiego, zwanego też krabożernym. Genetycznie modyfikowane zwierzęta nie były jednak w stanie przetrwać. Zmarły po zaledwie tygodniu życia. Chińczycy uznali to za sukces, ale reszta świata nauki niekoniecznie popiera ich eksperyment.
Mimo że część komórek świni została zastąpiona komórkami makaka, zwierzęta wyglądały zupełnie normalnie. Cały proces zajął chińskim naukowcom wiele pracy. Spośród aż 4000 modyfikowanych zarodków, narodziło się zaledwie 10 świń. A tylko dwie z nich były faktycznie tzw. chimerami.
Ich organizmy nie były w stanie przetrwać. Naukowcy wykryli cały szereg zaburzeń. Chimeryczne prosięta miały problemy z pracą serca, wątroby, śledziony, płuc a także skóry. Najważniejsze organy nie dawały rady pracować w wyniku sztucznej mutacji genetycznej. A komórek małp wcale nie było wiele, bo od 1000 do 10 tys. razy mniej.
Projekt tworzenia mieszanych gatunków ma na celu jednak wielki cel. Chińscy naukowcy w ten sposób chcą ratować ludzi. Konkretniej, jest to pewnego rodzaju eksperyment, który ma na celu rozwijanie ludzkich narządów w organizmach zwierząt. Szczególnie tych, o które najciężej.
Źródło: NewSciencist