Chiny coś szykują. Widać to nawet z kosmosu
Zdjęcia satelitarne, które serwis Defense News pozyskał od Planet Labs, zwracają uwagę na prace trwające w wojskowej bazie lotniczej w Suixi w chińskiej prowincji Guangdong. Baza wzbogaciła się m.in. o nowy pas startowy, większe parkingi i poszerzone drogi do kołowania.
03.11.2022 11:24
Zdjęcia satelitarne zostały wykonane 18 września. Widać na nich, że lotnisko w wojskowej bazie lotniczej w Suixi w ostatnim czasie uległo znacznej modernizacji. Serwis Defence News, który dotarł do fotografii, zwraca uwagę m.in. na rozbudowaną płytę postojową, gdzie obecnie jest miejsce dla ponad 40 małych i dużych samolotów, wydłużenie istniejącego już pasa startowego do 3,5 tys. metrów i zbudowanie równoległego, nowego pasa o długości 2,8 tys. metrów.
Chińczycy modernizują bazę lotniczą
Analiza zdjęć pozwala również zauważyć, że w bazie rozszerzono drogi kołowania dla samolotów z 18 do 38 metrów. Na niektórych z nich pojawiły się też namalowanie linie i inne oznaczenia. Takie zmiany umożliwią obsługę większej liczby samolotów o dużych gabarytach np. bombowców H-6 czy tankowców Y-20. Oprócz tego w bazie nie zabraknie miejsca dla mniejszych myśliwców wielozadaniowych J-16, samolotów patrolowych KQ-200 lub samolotów wczesnego ostrzegania i kontroli KJ-500 (AEW&C).
Defence News zwraca uwagę, że baza lotnicza w Suixi znajduje się niedaleko miasta Zhanjiang, w którym mieści się główna baza morska dla okrętów Chińskiej Floty Południowomorskiej. Dodatkowo na zdjęciach zauważono utwardzone hangary dla samolotów oraz ośrodek obrony przeciwlotniczej. Ten ostatni według Jamestown Foundation może skrywać HQ-9, czyli półaktywny radar dalekiego zasięgu naprowadzający pocisk ziemia-powietrze.
Serwis zaznacza, że nie ma obecnie sygnałów, aby w bazie lotniczej powstawały nowe schrony lub podobne obiekty. Na południe od bazy zauważono jednak trzy inne konstrukcje, które mogą mieć wojskowe przeznaczenie. W rozmowie z Defence News Decker Eveleth z Instytutu Studiów Międzynarodowych Middlebury w Monterey przyznał, że jego zdaniem konstrukcje to obiekty służące do przechowywania i przeładunku amunicji.
Zdjęcia satelitarne, które omówił Defence News nie są jedynymi, wskazującymi na to, że Chińczycy tworzą lub modernizują kolejne obiekty wojskowe. W 2021 r. The Washington Post zwrócił uwagę na komercyjne zdjęcia satelitarne pokazujące budowę 119 nowych silosów dla międzykontynentalnych pocisków balistycznych na pustyni w okolicach miasta Yumen.
Eksperci zaznaczali wówczas, że mogą to być działania ukierunkowane na zwiększenie potencjału nuklearnego Chin. Niedługo później serwis CNN informował o kolejnych placach, na których mogą powstawać silosy. Oprócz Yumen wymieniano regiony Hami i Ordos w północno-środkowych Chinach i mówiono nawet o łącznej liczbie około 300 silosów rakietowych.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski