Chiny budują pływający port kosmiczny. Posłuży do startów i konserwacji rakiet

Chiny budują pływający port kosmiczny. Posłuży do startów i konserwacji rakiet

Chiny budują pływający port kosmiczny
Chiny budują pływający port kosmiczny
Źródło zdjęć: © CASC
13.09.2020 09:59, aktualizacja: 01.03.2022 13:52

Chiny budują pływający port kosmiczny, aby wystrzelić rakiety u wybrzeży miasta Haiyang. Jest to jedno z najambitniejszych przedsięwzięć tego typu.

Jak donosi Universe Today, Eastern Aerospace Port jest budowany przez China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), największego kontrahenta w dziedzinie obronności Chin. Pływający port posłuży zarówno w czasie startów mniejszych rakiet, jak i będzie wykorzystywany do budowy i konserwacji rakiet, satelitów i innych pojazdów kosmicznych.

Wang Xiaojun, szef Chińskiej Akademii Technologii Pojazdów Startowych (CALT), działającej w ramach CASC, zauważył, że poczyniono "znaczne postępy" w budowie portu. Jednak pierwszy start z morza miał już w tym kraju miejsce. Rakieta Long 11 wystartowała z platformy na Morzu Żółtym w czerwcu 2019 roku, wynosząc na orbitę satelity monitorujące pogodę. 

Według SpaceNews, do kolejnego statu z pływającego portu kosmicznego Chiny będą gotowe pod koniec tego roku. Jak wskazują eksperci, wystrzelenie rakiet z morza ma wiele zalet. Przede wszystkim jednak jest bezpieczniejsze - w razie awarii poszczególne elementy rakiety spadną do wody, dzięki czemu skala zniszczeń jest znacznie mniejsza. 

Przykładem może być rakieta Long March 4B wystrzelona na początku tego tygodnia. Kiedy jeden z jej silników spadł na Ziemię, eksplodował w ogromnej chmurze pomarańczowego dymu niedaleko szkoły. Pływające platformy umożliwiają przeprowadzenie startów z dala od zaludnionych obszarów. 

Pływający port kosmiczny w Chinach nie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem. Również SpaceX, firma Elona Muska jest zainteresowana budową podobnej platformy startowej. Sądząc po ofertach pracy, które pojawiły się na stronie SpaceX w czerwcu tego roku, prace nad pływającym portem kosmicznym już trwają

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)