Trwa ładowanie...
d2a20tt

Chiński łazik Yutu-2 ujawnia, co kryje się 40 metrów pod powierzchnią Księżyca

Chang'e 4 wylądował na Księżycu 3 stycznia 2019 roku. Od tego czasu łazik oraz lądownik ujawniły już kilka ciekawych odkryć. Teraz Chińczycy przedstawiają, co znajduje się 40 metrów pod powierzchnią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chang'e 4 dokonuje kolejnego odkrycia na niewidocznej stronie Księżyca
Chang'e 4 dokonuje kolejnego odkrycia na niewidocznej stronie Księżyca (CLEP/GRAS/NAOC)
d2a20tt

Nieco ponad rok po wylądowaniu chiński statek kosmiczny Chang'E-4 nadal odkrywa tajemnice z niewidocznej strony Księżyca. Najnowsze badanie opublikowane 26 lutego 2020 r. w czasopiśmie naukowym "Science Advances" opisuje, co kryje się pod powierzchnią Srebrnego Globu. Łazik księżycowy Yutu-2 jest wyposażony w radar penetrujący powierzchnię. Z jego pomocą chińscy naukowcy są w stanie określić, jak wyglądają warstwy gruntu.

"Odkryliśmy, że penetracja radarem w miejscu lądowania Chang'e 4 jest znacznie większa niż ta mierzona przez poprzedni lądownik, Chang'e-3, w jego miejscu lądowania" - mówi LI Chunlai powiedział autor badania, profesor i zastępca dyrektora generalnego National Astronomical Observatories of Chinese Academy of Sciences (NAOC).

Li i jego zespół wykorzystali LPR do wysyłania sygnałów radiowych o częstotliwości do 500 MHz głęboko pod powierzchnię Księżyca. Udało im się w ten sposób ustalić, jak wygląda rozmieszczenie skał i gleby do 40 metrów poniżej poziomu. Osiągnęli tym samym trzykrotną głębokość w porównaniu do danych uzyskanych przez Chang'e 3.

d2a20tt

Następnie naukowcy połączyli obraz radaru z danymi tomograficznymi i wcześniejszymi analizami. Doszli do wniosku, że pod powierzchnią Księżyca kryje się jest zasadniczo wiele wysoce porowatych materiałów, wśród których znajdują się głazy o różnych rozmiarach. Prawdopodobnie to efekt miliardów lat bombardowania Księżyca przez mniejsze asteroidy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2a20tt

Podziel się opinią

Share
d2a20tt
d2a20tt
Więcej tematów