Chiński łazik Yutu-2 ujawnia, co kryje się 40 metrów pod powierzchnią Księżyca
Chang'e 4 wylądował na Księżycu 3 stycznia 2019 roku. Od tego czasu łazik oraz lądownik ujawniły już kilka ciekawych odkryć. Teraz Chińczycy przedstawiają, co znajduje się 40 metrów pod powierzchnią.
27.02.2020 16:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nieco ponad rok po wylądowaniu chiński statek kosmiczny Chang'E-4 nadal odkrywa tajemnice z niewidocznej strony Księżyca. Najnowsze badanie opublikowane 26 lutego 2020 r. w czasopiśmie naukowym "Science Advances" opisuje, co kryje się pod powierzchnią Srebrnego Globu. Łazik księżycowy Yutu-2 jest wyposażony w radar penetrujący powierzchnię. Z jego pomocą chińscy naukowcy są w stanie określić, jak wyglądają warstwy gruntu.
"Odkryliśmy, że penetracja radarem w miejscu lądowania Chang'e 4 jest znacznie większa niż ta mierzona przez poprzedni lądownik, Chang'e-3, w jego miejscu lądowania" - mówi LI Chunlai powiedział autor badania, profesor i zastępca dyrektora generalnego National Astronomical Observatories of Chinese Academy of Sciences (NAOC).
Li i jego zespół wykorzystali LPR do wysyłania sygnałów radiowych o częstotliwości do 500 MHz głęboko pod powierzchnię Księżyca. Udało im się w ten sposób ustalić, jak wygląda rozmieszczenie skał i gleby do 40 metrów poniżej poziomu. Osiągnęli tym samym trzykrotną głębokość w porównaniu do danych uzyskanych przez Chang'e 3.
Następnie naukowcy połączyli obraz radaru z danymi tomograficznymi i wcześniejszymi analizami. Doszli do wniosku, że pod powierzchnią Księżyca kryje się jest zasadniczo wiele wysoce porowatych materiałów, wśród których znajdują się głazy o różnych rozmiarach. Prawdopodobnie to efekt miliardów lat bombardowania Księżyca przez mniejsze asteroidy.