Chiński grzyb Świętym Graalem onkologii?
Brytyjscy biochemicy wykazali, że znana tradycyjnej chińskiej medycynie substancja NUC-7738, może być skutecznym lekiem onkologicznym. Wystarczy drobna modyfikacja, aby jej zdolność do zabijania komórek nowotworowych wzrosła nawet czterdziestokrotnie.
11.10.2021 | aktual.: 24.02.2022 16:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Odkrycie opublikowane na łamach periodyku Clinical Cancer Research, jest wynikiem współpracy między naukowcami z Oxfordu i pracownikami koncernu NuCana. Badacze poddali analizie właściwości kordycepiny (3'-deoksyadenozyny) – związku chemicznego występującego naturalnie w himalajskim grzybie z gatunku Cordyceps sinensis (maczużnik chiński).
Grzyb ten od stuleci jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej do łagodzenia stanów zapalnych, ale jego skuteczność pozostawała ograniczona. Obecnie wiemy, że w związku z szybkim rozkładem kordycepiny we krwiobiegu, do celu trafia zbyt mała ilość cząsteczek. Była to również główna przeszkoda na drodze do opracowania pełnowartościowej terapii nowotworowej.
Aby poprawić moc medykamentu, zespół NuCana wykorzystał nowatorską technologię o nazwie ProTide. Jej kluczowym elementem są małe grupy funkcyjne, chroniące molekuły kordycepiny przed rozpadem i pozwalające im w całości dotrzeć do guza. Podobna metoda była wcześniej wykorzystywana z powodzeniem w innych lekach, takich jak środki przeciwwirusowe Remsidivir i Sofusbuvir.
Autorzy publikacji zapewniają, że dzięki ProTide, skuteczność NUC-7738 wzrośnie nawet 40-krotnie, w stosunku do swojej naturalnej postaci.
Na razie zmodyfikowana substancja była badana in vitro, a także przeszła pierwszą (z trzech) fazę prób klinicznych na pacjentach z zaawansowanymi guzami, odpornymi na konwencjonalne leczenie. Wiadomo już, że lek jest tolerowany przez ludzki organizm i wykazuje obiecującą aktywność przeciwnowotworową.
Więcej informacji znajdziesz w źródle: H. Schwenzer, E. De Zan, M. Elshani, The novel nucleoside analogue ProTide NUC-7738 overcomes cancer resistance mechanisms in vitro and in a first-in-human Phase 1 clinical trial, "Clinical Cancer Research".