Złotak wysmukły w polskich lasach. Amerykański grzyb może wyprzeć borowiki
Złotak wysmukły albo borowik amerykański – w tym sezonie wielu grzybiarzy natknęło się na ten gatunek. To jadalny przybysz z Ameryki, który zadomowił się już w polskich lasach.
29.10.2019 19:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Złotak wysmukły coraz częściej pojawia się w koszykach grzybiarzy. W tym roku pracownicy Lasów Państwowych mieli wyjątkowo dużo pytań o ten gatunek grzyba. Pracownicy nadleśnisctwa Przymuszewo zwrócili uwagę, że grzyb ten zapuszcza się coraz głębiej w ląd.
Złotak wysmukły – jak go poznać?
Nadleśnictwo Przymuszewo opublikowało zdjęcie złotaka wysmukłego i szczegółowy opis owocników tego gatunku. Charakterystyczna jest jest nóżka, pokryta głębokimi bruzdami.
"Kapelusz początkowo wypukły, nigdy niespłaszczający się całkowicie, osiąga średnicę 4-20 cm. Powierzchnia sucha i matowa, rudawa z charakterystyczną „falbanką” na krawędzi kapelusza. U młodych owocników kapelusz od ciemnobrązowego do cynamonowego. Od spodu jaskrawożółty do żółtozielonego. Trzon 7-15 cm stosunkowy długi przypominający bardziej koźlarza niż borowika, żółty lub brzoskwiniowy, silnie bruzdowany z żłobkowaną powierzchnią. Miąższ ma odcień różowawy, barwa nie zmienia się pod wpływem utlenienia" – opisują grzyb Lasy Państwowe.
Łacińska nazwa tego grzyba to Aeroboletus projektellus.
Złotak wysmukły jest już pod Toruniem
Obecność złotaka wysmukłego w okolicach Torunia to spore zaskoczenie dla leśników. Gatunek pochodzi z północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych i jest obecny w Polsce od zaledwie 10 lat. Najlepiej znają go grzybiarze z wybrzeża Bałtyku, gdzie już się zadomowił, ale wędruje na południe. Można go spotkać już ponad 100 km od wybrzeża.
Złotak wysmukły, zwany też borowikiem amerykańskim, należy do tej samej rodziny co nasz "prawdziwek", ale do innego rodzaju. Amerykański grzyb doskonale mikoryzuje z powszechną w Polsce sosną.
Złotak wysmukły jest podejrzewany o wypieranie polskiego borowika szlachetnego jako gatunek inwazyjny. Na razie leśnicy nie mają pewności, czy to oskarżenie jest słuszne, ale sporo na to wskazuje. Amerykański grzyb jest relatywnie mało wymagający i obficie owocnikuje. Borowik szlachetny musi mieć towarzystwo muchomora czerwonawego i najlepiej jeszcze muchomora twardego, a w mikoryzę z korzeniami świerku, brzozy lub sosny wchodzi nieczęsto – tylko przy obecności bakterii z rodzaju Pseudomonas. Jego amerykański kuzyn jest ponadto odporny na ataki muchówek i błonkówek, które jeszcze się na tym grzybie nie poznały.
Poznali się na nim za to grzybiarze znad Bałtyku. Złotak wysmukły jest grzybem bardzo smacznym.