Chińczycy dostaną dostęp do Facebooka i Twittera, ale...

Chińczycy dostaną dostęp do Facebooka i Twittera, ale...
Źródło zdjęć: © J.B. | Jarosław Babraj

25.09.2013 10:47, aktual.: 25.09.2013 11:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Władze Chin podjęły przełomową decyzję o zniesieniu wewnątrz planowanej
strefy wolnego handlu w Szanghaju ograniczeń w dostępie do internetu, w tym do portali Facebook i
Twitter oraz witryny "New York Timesa" - poinformowała we wtorek hongkońska prasa.

Hongkoński dziennik "South China Morning Post" powołuje się na anonimowe źródło w chińskim rządzie. Ponadto zagraniczne firmy telekomunikacyjne będą według niego mogły się ubiegać o licencje na świadczenie usług dostępu do internetu w obrębie strefy.

Trzy największe chińskie firmy telekomunikacyjne China Mobile, China Unicom i China Telecom, będące bez wyjątku przedsiębiorstwami państwowymi, zostały już poinformowane o konieczności rywalizacji z firmami zagranicznymi w szanghajskiej strefie - powiedział informator "SCMP". Jak dodał, żadna z nich nie wniosła zastrzeżeń, ponieważ wiedziały, że decyzja zyskała już aprobatę najwyższych przywódców kraju, w tym premiera Li Keqianga, który według analityków zamierza uczynić ze strefy pole doświadczalne dla istotnych reform chińskiego sektora finansowego.

Według informatora "SCMP" plan zniesienia ograniczeń w dostępie do internetu wewnątrz strefy ma zachęcić zagraniczne firmy do inwestycji, sprawiając, że cudzoziemcy "poczują się jak w domu".

Chińskie władze od lat agresywnie cenzurują treści w internecie, blokują dostęp do amerykańskich serwisów społecznościowych Facebook i Twitter, a na ich lokalnych odpowiednikach w rodzaju Weibo kasują nieprzychylne rządowi wpisy. Niedostępna w kontynentalnych Chinach jest również część witryn światowych mediów, w tym "New York Timesa", który zablokowano w ubiegłym roku po opublikowaniu przez dziennik serii artykułów na temat rzekomej fortuny posiadanej przez rodzinę ówczesnego premiera Wena Jiabao.

Plan utworzenia strefy wolnego handlu na obszarze niecałych 2. kilometrów kwadratowych w szanghajskiej dzielnicy Pudong został zatwierdzony przez rząd w Pekinie pod koniec sierpnia. Strefa ma być formalnie uruchomiona w niedzielę 29 września - podały wcześniej oficjalne media.

Mimo że do otwarcia zostało już tylko kilka dni, wciąż "nie jest dla nikogo jasne", jakie dokładnie będą reguły jej funkcjonowania - powiedział PAP ekspert w dziedzinie handlu i inwestycji międzynarodowych z Uniwersytetu Hongkongu Larry Qiu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)