Chińczycy chwalą się nowym radarem. Jest w stanie wykryć obiekty z technologią "Stealth"

Chińczycy chwalą się nowym radarem. Jest w stanie wykryć obiekty z technologią "Stealth"
Źródło zdjęć: © Defence Blog
Arkadiusz Stando

18.06.2018 13:36, aktual.: 18.06.2018 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińczycy pracują nad radarem kwantowym. Jak twierdzą ich inżynierowie, urządzenie jest tak czułe, że potrafi wykryć komara z odległości 2 km. Oprócz tego bez problemu wykryje wszystkie maszyny z technologią stealth, niewidzialne dla standardowych radarów.

Chińska armia pochwaliła się prawdopodobnie najskuteczniejszym radarem na świecie. Praktycznie nie ma dla niego obiektów nie do wykrycia. Radar kwantowy jest w stanie wykrywać nawet obiekty korzystające z technologii stealth i pociski międzykontynentalne, nawet lecące z prędkością dźwięku.

Prototyp radaru osiągnął niespotykaną czułość, korzystając z zaawansowanej technologii. Posiada on zaawansowaną antenę szeregową, której używa się na chińskich okrętach. Antena przesyła mikrofale w różnych kierunkach jednocześnie i może wykrywać pociski znacznie szybciej, niż konwencjonalne radary.

Jak twierdzą chińscy inżynierowie, radar ma większe problemy z wykrywaniem komarów, niż z jednym z najbardziej zaawansowanych myśliwców świata F-22 Raptor. Również wart ponad 2,4 miliarda dolarów bombowiec strategiczny B-2 Spirit staje się bezużyteczny w obliczu radaru kwantowego. Obie maszyny, korzystające z technologii stealth nie będą w stanie zagrozić Chinom, jeśli radar zostanie umieszczony na orbicie oraz granicach państwa.

Urządzenie posiada również oddzielną antenę, która generuje fale radiowe rozchodzące się w różnych kierunkach. To dostarcza radarowi bardzo szczegółowych informacji na temat celu. Chińczycy zapowiadają również, że radar otrzyma wersję kosmiczną. Jego zadaniem będzie wykrywanie zamaskowanych pocisków, wystrzeliwanych bezpośrednio z orbity.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (83)
Zobacz także