Chińczycy budują najdłuższy podwodny tunel. Będzie miał ponad 135 km długości
Po wielu latach rozmów udało się dojść do porozumienia w sprawie budowy tunelu łączącego Fujian (Chiny) z Hsinchu (Tajwan). Budowa ponad 135 kilometrowej trasy pod wodą pochłonie ponad 14 mld dol. Będzie to najdłuższy tego typu obiekt na świecie.
Chińczycy nie przestają imponować w swoich planach inżynierskich i technologicznych. Odwracają biegi rzek, aby walczyć z suszą, wprowadzają sztuczną inteligencję gdzie tylko się da czy chwalą się karabinem laserowym. SI ma nawet zastąpić stanowisko ministra w rządzie Chińskiej Republiki Ludowej. Po ulicach Pekinu mkną autonomiczne roboty kurierskie. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak w Chinach pędzi rozwój technologiczny.
Pomimo rosnącego napięcia pomiędzy Tajwanem a Chinami, naukowcy twierdzą, że zbudowanie wahadłowego tunelu łączącego wyspę i kontynent jest możliwe. Być może budowa przeprawy może doprowadzić do polepszenia stosunków.
Zrealizowany projekt pozwoli na pokonanie 135 km pod ziemią z prędkością do nawet 250 km/h. Budowa tunelu może potrwać do 2030 roku. Właściwie to Chińczycy planują zbudować trzy tunele - dwa główne, dla pociągów jeżdżących w przeciwnych kierunkach, oraz jeden mniejszy pomiędzy nimi. Trzeci tunel miałby służyć jako zaopatrzeniowy, umożliwiając położenie między innymi kabli zasilających oraz komunikacyjnych.
Z technicznego punktu widzenia jest to bardzo ambitny projekt, ale też bardzo trudny. Rejony otaczające Tajwan są wysoce narażone na aktywność sejsmiczną. Silne trzęsienie ziemi mogłoby doprowadzić do zawalenia tunelu.
Zobacz też: Chińczycy masowo używają do produkcji zakazaną na całym świecie substancję. Złamali Protokół Montrealski
Planujesz podróż? Zobacz najlepsze oferty na Booking.com wyprzedaże.