Chińczycy budują gigantyczną flotę. W jednej stoczni powstaje aż 9 okrętów

Chińczycy budują gigantyczną flotę. W jednej stoczni powstaje aż 9 okrętów

Chińczycy budują gigantyczną flotę. W jednej stoczni powstaje aż 9 okrętów
Źródło zdjęć: © CCTV
Arkadiusz Stando
17.12.2019 16:13, aktualizacja: 17.12.2019 17:44

W chińskiej stoczni w Szanghaju powstaje aż 9 okrętów jednocześnie. W tym samym momencie amerykanie wypuszczają jeden nowy niszczyciel rocznie - informuje ekspert ds. analiz wojskowych H I Sutton.

Chińczycy nie próżnują, ich marynarce od dawna brakuje już nowych nazw dla okrętów. W tym samym czasie w jednej stoczni trwają prace nad ogromnymi niszczycielami, lotniskowcami, czy okrętami desantowymi. Łącznie Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej pracuje nad budową 9 jednostek.

Tak wynika z analizy eksperta H I Sutton. Na podstawie niskiej jakości zdjęcia opublikowanego na Twitterze był w stanie wywnioskować, nad iloma okrętami pracują Chiny. Na pierwszym planie, tuż przy brzegu, widać dwa z nich to niszczyciele przeciwlotnicze typu 052D, dwa kolejne to niszczyciele rakietowe typu 055.

W zatoczce kawałek dalej ukrywają się kolejne dwie jednostki. To znowu okręty typu 052D oraz typu 055. To już 6 niszczycieli, czyli tyle, ile posiada Royal Navy, czyli marynarka Wielkiej Brytanii. Na zdjęciu widać także poduszkowce, których zadaniem będzie transport pojazdów z okrętów desantowych na ląd.

Pod punktem "D" na mapie da się zauważyć także budowę lotniskowca nowej generacji dla chińskiej armii. To Typ-003, który podobno ma posiadać wyposażenie bliskie temu, co najnowszy lotniskowiec amerykańskiej armii klasy Gerald R. Ford. W tym elektromagnetyczne katapulty, przyśpieszające start samolotów.

Swoją drogą, właśnie dziś do służby w Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej dołączył okręt typu 002 "Shandong". To drugi lotniskowiec zbudowany przez chińczyków.

Obraz
© CCTV-1

Po lewej stronie zdjęcia znajdziemy punkt "E". Tam chińscy inżynierowie pracują na budową okrętu Yuan Wang Class w suchym doku. To statek służący do wykrywania satelitów oraz pocisków, kształtem dosyć niepozorny, bo przypominający statek pasażerski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (174)