Chciałeś sprawdzić, kto usunął cię ze znajomych na Facebooku? Możesz stracić prawie 70 zł

Chciałeś sprawdzić, kto usunął cię ze znajomych na Facebooku? Możesz stracić prawie 70 zł

Chciałeś sprawdzić, kto usunął cię ze znajomych na Facebooku? Możesz stracić prawie 70 zł
Źródło zdjęć: © flickr.com | downloadsource.fr
Adam Bednarek
18.04.2017 11:40, aktualizacja: 18.04.2017 12:01

Popularne oszustwo powraca. Znowu rozsyłana jest fałszywa aplikacja, która rzekomo pozwala sprawdzić, kto usunął cię ze znajomych na Facebooku. Nie klikaj, bo stracisz pieniądze!

O zagrożeniu napisał portal niebezpiecznik.pl. Liczne zgłoszenia użytkowników świadczą o tym, że skala kolejnego oszustwa jest bardzo duża. Na skrzynki mailowe przychodzi wiadomość o tytule “Zostałeś usunięty ze znajomych”. Oszuści podszywają się pod Facebooka.

W treści czytamy:

“Skąd możemy mieć całkowitą pewność, że ktoś nas naprawdę lubi?
Udowodniono naukowo, że aż 16 proc. naszych znajomych w rzeczywistości za nami nie przepada.
Facebook posiada bardzo ciekawą opcję, za pomocą której możesz sprawdzić, kto usunął cię z grona znajomych!
Przekonaj się kto z twoich znajomych jest fałszywy!”

Interesujące? Wystarczy kliknąć w link, żeby się przekonać. Wówczas zostajemy przeniesieni na stronę, na której mamy podać mail i przede wszystkim numer telefonu. Dostaniemy na niego SMS-a z kodem, który powinniśmy przepisać na stronie. W ten sposób aktywujemy płatną usługę. Kosztuje aż 68 złotych! Rzecz jasna nie dowiemy się, kto usunął nas z grona znajomych, za to nasze konto uszczupli się właśnie o tę sumę…

Oczywiście oszustwo można “wykryć” - nadawca jest podejrzany (“twoiznajomi@inspirebitter.us” i “facebook@deficitsiege.us”) , na dodatek aplikacja przekierowuje nas na inną stronę, co powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Ciekawość może jednak zwyciężyć, więc warto być świadomym nowego oszustwa i ostrzec znajomych.

I pamiętać, że jeśli Facebook wprowadzi taką funkcję, to na pewno poinformuje o tym na swoich stronach. A my również o tym napiszemy. Zanim więc klikniecie w wiadomość o nowe funkcji Facebooka, upewnijcie się, czy rzeczywiście jest to prawda.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)