Chcesz zamontować małą retencję? Nie mamy dla ciebie dobrych informacji
Zbliża się koniec programu "Moja Woda" na lata 2020-2024. Chociaż wciąż można natrafić na informacje o możliwości uzyskania dofinansowania, często nie są one do końca prawdziwe. Pieniądze na inwestycje dotyczące zagospodarowania wód opadowych i roztopowych otrzymają już tylko nieliczni.
17.04.2024 | aktual.: 17.04.2024 20:47
Tzw. okres kwalifikowalności to w przypadku tego programu od 01.06.2020 r. do 30.06.2024 r. Ostatnia data nie powinna być jednak postrzegana jako termin, do którego zainteresowani mogą składać wnioski o dofinansowanie. Były one przyjmowane do 29.02.2024 r.
Do kiedy trwa "Moja Woda"?
"29.02.2024 r. minął ostateczny termin na przesłanie wniosku w formie elektronicznej (poprzez Portal Beneficjenta). Wniosek przesłany przez Portal Beneficjenta należy złożyć w wersji podpisanej do WFOŚiGW w Warszawie lub przesłać za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej do 15 marca 2024 r. – liczy się data wpływu do WFOŚiGW w Warszawie" - wyjaśnia komunikat na stronie internetowej wfosigw.pl.
Oznacza to, że na dofinansowanie mogą liczyć już tylko te osoby, które złożyły wnioski wcześniej i teraz spełnią pozostałe formalności. W praktyce będzie to przede wszystkim zakup odpowiednich systemów wskazanych we wniosku i pozwalających na zbieranie i gromadzenie wody deszczowej lub roztopowej, przeprowadzenie związanych z nimi prac oraz przesłanie ostatecznej dokumentacji. Trzeba to zrobić najpóźniej do 30.06.2024 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mała retencja, duże korzyści. Co daje zbieranie deszczówki?
Tzw. mała retencja niesie za sobą szereg korzyści. W skali globalnej przyczynia się do przeciwdziałania suszy i powodzi, a z punktu widzenia indywidualnych gospodarstw może być postrzegana jako sposób na lepsze zagospodarowanie działki i terenu wokół domu oraz zdobycie darmowej wody idealnej chociażby do podlewania ogrodu. Przydaje się to szczególnie w porze letniej, gdy ciśnienie wody w sieci mocno spada, a niekiedy gminy nakładają nawet zakazy podlewania ogrodu wodą z kranu.
– Musimy dbać o zasoby wody. Podstawowym założeniem programu "Moja Woda" jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia w przydomowym ogródku. Dodatkowo program ten ma cel edukacyjny. Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych, które zapisaliśmy w rządowych strategiach i planach – tłumaczyła w 2023 r. ówczesna minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
"Moja Woda" wysokość dofinansowania
W ramach programu "Moja Woda" można uzyskać aż do 80 proc. kosztów kwalifikowanych (jednocześnie nie więcej niż 6 tys. zł).
Środki można przeznaczyć m.in. na systemy do zbierania wód opadowych lub roztopowych (np. rynny, łapacze), systemy gromadzenia wód (np. zbiorniki podziemne i naziemne), systemy retencjonowania wód (np. zielone dachy) czy systemy do wykorzystywania zebranych wód (np. pompy, zraszacze).
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski